Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна, съобщиха от Министерството на финансите.

S&P Global Ratings отбелязва, че ако бъде сформирано стабилно правителство бързо след изборите през юни и се избегне продължителен период на нестабилност, какъвто имаше през 2021–2023 г., не се очаква да има съществено забавяне на присъединяването на страната към еврозоната. България все още не отговаря на критерия за ценова стабилност от критериите за конвергенция, които всички страни трябва да изпълнят преди да се присъединят. От рейтинговата агенция смятат, че дори България да не се присъедини към еврозоната през 2025 г., това вероятно ще се отложи само до 1 януари 2026 година.

Въпреки застаряването и намаляването на населението в трудоспособна възраст от S&P Global Ratings приемат, че икономиката на България има силни перспективи за растеж през следващите няколко години. Те прогнозират реален растеж на БВП малко под 3% средно през 2025-2027 г., подкрепен предимно от увеличеното вътрешно търсене. Потреблението ще остане силно на фона на устойчив пазар на труда с почти рекордно ниски нива на безработица и положителен растеж на реалните заплати. В същото време достатъчно средства от ЕС ще подкрепят инвестиционната активност за няколко години. Рейтинговата агенция оценява наличните грантове и заеми за България по Многогодишната финансова рамка (МФР) на ЕС за периода 2021-2027 г. и Next Generation EU (NGEU) на значителни - около 29% от прогнозния БВП за 2024 година.

България има едни от най-добрите фискални резултати от страните в Централна и Източна Европа и от рейтинговата агенция оценяват, че текущите фискални планове ще доведат до дефицити под 3% от БВП до 2027 г., запазвайки дълга, нетно от ликвидни държавни активи, около 20% от БВП до 2027 г. По подобен начин S&P Global Ratings очакват, че дефицитът по текущата сметка ще остане средно 1% от БВП и ще бъде свръхфинансиран от фондовете на ЕС и от приток на преки чуждестранни инвестиции.

S&P Global Ratings отчитат, че могат да повишат рейтинга през следващите две години, потенциално с няколко степени, ако България стане член на еврозоната.

S&P Global Ratings биха ревизирали перспективата пред рейтинга на стабилна, ако перспективата за присъединяване на България към еврозоната стане по-малко вероятна. /БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

Част от вината за

преди 4 месеца

кризата 2008 г. и тази в Гърция носят рейтинговите агенции. Според одит на Евростат гръцкото правителство е подкупвало рейтингови агенции, за да влезе в еврозоната и тегли безразборни заеми, като включително и кредиторите са си затваряли "широко очите". За сметка на това Гърция вече не принадлежи на гръцкия народ, а на кредиторите й. Същото чака и България, материални активи срещу обезценено и фалирало евро, с цифровият въздух гаврата е пълна.

48

Махнаха границите

преди 4 месеца

Унищожат ли и "национална парична единица" с България е свършено, пороБени сме финансово, окончателно. Със всички придобивки на едноличните режими, второ качество храна, данък въздух Квоти, скъпи вода и енергии. Остават за премахване химн и кирилица.До българското знаме вечно се кипри чуждо на звездички. Мечтата на Троцки, държави без идентичност и символи. Да не говорим, че за 5 милиона българи ще е финансов АД. Вече инфлацията е 60%. Лимит на харчене и спестявания, Национализация на депозити.

47

Анонимен

преди 4 месеца

До Слави беше най-прав Има такава държава, няма вече такъв народ обаче, прояден от всякакви политически изверги, включително Главанаци, пр 0 ста ци и Слави!

fallback