Снимка: БГНЕС

Логично е, след като има спорен договор, който е прекратен, да се стигне до арбитраж, а какво ще стане на него - могат да кажат само съдиите. Промяната на договора доведе до това, че през последните месеци от прекратяването България е надплатила 1 млрд. лева за газ. Ако беше изпълняван, това нямаше как да се случи. Това заяви в ефира на предаването "Денят ON AIR" енергийният експерт Явор Куюмджиев.

Според експерта по ядрена безопасност проф. Георги Касчиев, в подобни случаи трябва да се запази мълчание.

Двамата събеседници коментираха и сагата с компанията "Джемкорп".

"Идеята в Плана за възстановява и устойчивост да бъде включен 1 гигават слънчеви мощности, огромно количество батерии и завод за тяхното производство ми намирисва на лобизъм. Не искам да казвам корупция. Това да се унищожат мините е безумие в сегашната реалност", подчерта Куюмджиев.

Проф. Касчиев също е на мнение, че идеята да се сключи меморандум с компания, която е финансов посредник, има офшорни дружества, чийто партньор е американска компания с борд, съставен от пенсионирани генерали и адмирали, е странна.

"Меморандумът е подписан без всякакво съгласуване с Министерството на енергетиката. За всичко беше пълна изненада. Не е изключено до скоро във ведомството да не са имали никаква информация за това как в преговаряно", поясни експертът по ядрена безопасност.

В студиото на Bulgaria ON AIR Куюмджиев припомни, че предходният кабинет не е поел ангажимент да бъдат затворени "Мариците", но е поел такъв за намаляването на въглеродните емисии с 40% спрямо нивото през 2019 г.

"Това означава, че към днешна дата трябва да си намалим производството на електроенергия от въглищните централи с 60%, което означава намаляване на работата на мините и увеличаване на цената на въглищата. Освен това, ще се намали възможността да изнасяме", констатира той.

Куюмджиев обобщи, че ако ТЕЦ-овете бъдат спрени, всички страни около нас "ще угаснат", тъй като в момента "България е стожер на енергетиката в цяла Източна Европа".

"Опората на нашата енергийна сигурност са въглищните ТЕЦ-ове, докато ядрената ни енергетика е силно уязвима", заключи проф. Касчиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase