Снимка: БГНЕС
fallback

"Имаше несигурност в България, колко дни се мълчеше. Нямаше нито заседание на Комисията по външна политика, нито позиция на правителството на Кирил Петков от петък досега. Това обостри нещата за Северна Македония и беше грешка, трябваше да се действа малко по-бързо и малко по-отговорно".

Oще по темата
Това обяви народният представител от ГЕРБ и бивш външен министър Екатерина Захариева пред БГНЕС.

Решението беше оставено на депутатите от външната комисия, защото правителството в оставка така и не внесе никакво предложение и инициативата трябваше да бъде поета от ГЕРБ, уточни Захариева.

Коментирайки ситуацията в РСМ, депутатът от ГЕРБ каза, че преминаването към работеща демокрация не е лесен процес.

"Това е още едно доказателство, че сме били прави, когато още през март 2020 г. решихме, че за да се случат реформите в РСМ, те трябва да станат част от преговорната марка. Искат, не искат, властите в Скопие ще трябва да ги изпълняват, ако наистина имат желание да се присъединят към ЕС", завърши тя.

Бившият външен министър обърна внимание и на гласуването по време на вчерашното заседание, на което бяха разгледани трите проекта, внесени от ГЕРБ, ДПС и ДБ.

"На заседанието на външната комисия партията на премиера в оставка гласува меко казано странно. Гласува едновременно с ДПС и ГЕРБ, когато подкрепи предложението на ДБ и в същото време гласува с "Възраждане" против нашето предложение.

Това е още едно доказателство, че тази Преговорна рамка и постигнатият пакет е добър. Македонските политици не за пръв път си играят и се опитват да извиват ръце. Първоначално имаше остра реакция от страна на опозицията, имаше огромни протести на ВМРО-ДПМНЕ. Сега се вижда и от страна на управляващите, което се засили след изявлението в сряда на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ще подкрепи френското предложение", изтъкна Захариева.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 2 години

Вярвате или не, в момента пътувам към Румъния да подавам заявление за румънско гражданство. Винаги съм смятал, че с тях сме на едно 'дередже', баба ми е раждана там. Днес чашата преля, срамувам се, че съм част от тази изчезваща територия без грам достойнство, с плоскочели политици и зависими от чужбина дипломати. Аз лично вече не вярвам, че тази територия ще оцелее, спря и да ми пука. Да отбележа, че дядо ми пък е от Струга, но от инат няма да кажа, че съм македонец.

21

ира маркова

преди 2 години

файсал по лицето

20

Българин

преди 2 години

правите политика от историята на България, наясно сте, че Македония няма да приеме френското предложение, наясно сте , че македонците не са напреднали и милиметър по споровете с нас, няма и да напреднат, всъщност вие си измихте ръцете и клекнахте на евроджендърите и на американското посолство.Всъщност каквото и да гласувате, македонците няма да се съгласят за историята, езика , промените в конституцията и т.н.С една дума вашите усилия са явлова работа.Толкоз.

fallback