Снимка: БГНЕС

Остър спор в парламента предизвикаха промените в Закона за частната охранителна дейност, внесени от депутати от ГЕРБ, които в крайна сметка бяха приети от мнозинството, въпреки възраженията на опозицията.

Най-спорната поправка се оказа тази, с която се разрешава на осъждани в миналото, но вече реабилитирани лица, да получат лиценз за охрана. От ДПС и БСП реагираха остро и на предложението за охранители да могат да бъдат наемани хора, които нямат средно образование.

Според вносителите на промените от ГЕРБ занижаването на критериите до основно образование е заради липсата на достатъчно хора, които да покрият изискванията, особено предвид това, че "динамиката на определени охранителни дейности налага набирането на голям брой служители".

Ахмед Ахмедов от ДПС посочи, че даде ли е възможност на осъждани лица и на слабообразовани, това ще доведе до спад на качеството на охранителната дейност.

Иван Иванов от БСП припомни, че началото на 44-ото Народно събрание започна с промени в същия закон и сега в края на мандата отново се правят спорни поправки.

"Предлагате да са управители на фирми осъждани лица, но в палитрата на НК има много присъди - изнасилвания, обири, рекет и тези хора с радост ще се втурнат да стават охранителни. В навечерието на изборите вие позволявате на криминалния контингент да развиват охранителна дейност. Това е скандално", обърна се той към управляващите.

Според него се създава впечатление, че парламентът се занимава с тежки лобистки поправки.

"Давате възможност на лицата на прехода от 90-те години, които се занимаваха с побоища и рекет, сега да могат да развиват законен бизнес", настоя Иванов.

Маноил Манев от ГЕРБ защити промените в закона и обясни, че те са в резултат на проведени в продължение на година и половина над 15 срещи с целия бранш – прокуратурата, полиция, депутати, асоциации на охранителните фирми. "Този бизнес е изключително динамичен. Беше забранено да се наемат хора без средно образование, но сега има селско стопанство, неработещи цехове и там има нужда от пазачи, защо трябва да се изисква образователен ценз", посочи той.

Манев отсече също, че има престъпления по непредпазливост и не вижда защо за такива хора да има забрана да имат фирма за охранителна дейност, след като са реабилитирани.

С промените в закона се дава и възможност на фирми да наемат подизпълнители, което досега беше забранено.

Левият Иван Иванов се изказа против и тази поправка. "В голямата си част тези охранителни фирми сключват договори с държавни институции като министерствата, буди съмнение, че целта е определени фирми да печелят обществените поръчки и да наемат подизпълнители на по-ниски цени", коментира той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase