Снимка: Булфото

Не бих се подписал под писмо за влизане в еврозоната, без да съм видял всички разчети за ефектите върху България, обяви икономистът и народен представител от "БСП за България" проф. Румен Гечев.

Премиерът Бойко Борисов лъже, че България ще влезе в чакалнята на еврозоната през юли, категоричен е вицепремиерът в кабинета Виденов.

Още по темата
По думите му няма как стрес-теста, провеждан от Европейската централна банка и обхващаш шест от водещите ни банки, да бъде завършен в края на юни, а веднага през юли да бъдем приети в чакалнята на еврозоната. "Чисто технологично е невъзможно да се случи. Очевидно е, че управляващите правят тези техни изявления заради предстоящите евроизбори", посочи Румен Гечев.

"От друга страна - дори и да влезем в чакалнята на еврозоната, минимумът за престой там е две години. А максимум няма. Което означава, че една държава може да стои в тази чакалня много години. А тук има един много важен принцип на Банковия съюз, който заслужава особено внимание.

България към момента има около 24 милиарда евро валутен резерв в БНБ. Ако влезем в Паричния съюз, а това е задължително условие и за членство в Еврозоната, по-голямата част от този валутен резерв може да се използва в случай на криза в банковата система на някоя от страните-членки. Всъщност, към днешна дата, по данни на самата ЕЦБ, натрупаните резерви на Паричния съюз за реакция при евентуална нова криза са крайно недостатъчни. Като се имат предвид прогнозите, че опасността от нова криза през близките години е реална, можем да приемем, че ще се наложи ползването на тези валутни резерви. С други думи, трупането на валутни резерви у нас и то при политики на "затягане на коланите", може да се окаже полезно за други страни", смята политикът.

"Текущата проверка на тези шест банки е стъпка в правилна посока, защото всички искаме да сме сигурни, че банковата система в България и вътрешният надзор, който прави новото ръководство на БНБ, отговарят на международните стандарти", заяви още Гечев.

Според професора по икономика и народен представител от "БСП за България", правителството трябва да бъде много внимателно при преговорите за влизане в чакалнята на еврозоната.

"Правилно е България да проявява интерес към членство в еврозоната и да води преговори. Но не е правилно България, в лицето на правителството на ГЕРБ и неговите коалиционни партньори, да взима чисто политическо решение, без да има никакви разчети", посочи още той.

Гечев уточни, че е притеснително една държава да влиза в Еврозоната, без да е наясно за това какви ще бъдат ефектите от него върху нейния износ, внос, върху инвестициите - външни и вътрешни, върху конкурентоспособността й и покупателната способност на населението.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase