Снимка: Булфото

ГЕРБ и ДПС отрекоха да има сговор помежду им за последните поправки в Изборния кодекс, които депутатите бистриха до полунощ.

Още по темата
Вчера с гласовете на ГЕРБ и част от “Обединени патриоти“ беше подкрепено предложението на ДПС да отпадне сегашното изискване за валидност на преференцията от минимум 7 на сто от гласовете, подадени за кандидатската листа, което на практиката означава, че преференции няма да има. Това даде основание на опозицията да заподозре, че има договорка между ГЕРБ и движението.

Омбудсманът Мая Манолова пък днес се закани, че ще внесе жалба в Конституционния съд заради поправките в Изборния кодекс.

Спас Гърневски от ГЕРБ обаче отрече да има сближаване на позициите с ДПС и се аргументира с това, че много от техните предложения са били отхвърлени от управляващите. "Няма лошо да се обединяваме около добрите решения. Но няма сближаване, целта на ГЕРБ е да отстрани БСП и ДПС от властта", категоричен беше депутатът.

Според него обаче е правилно партиите да си подредят кандидатите в листите, за да се подберат компетентните специалисти.

"Преференциите са нещо много хубаво, но хубаво е и партията да си подреди кадрите, когато влиза в общински съвет и парламента със специалисти, компетентни кадри, за да има качествени закони и дебат. По-висок е прагът вече, трудно е, но който се е доказал в своя район, той ще намери начин да попадне в политическата система", настоя Гърневски.

Джейхан Ибрямов от ДПС също отрече да има сговор с ГЕРБ и даде пример, че не е било прието предложението на движението да има повече избирателни секции в страните извън ЕС. Според него по този начин се ограничават правата на гражданите да упражняват правото си на глас и посочи, че ще има същия проблем и с българите във Великобритания след Брекзит.

"Разбира се, че няма сговор с ГЕРБ. Ако има, тогава сговор има и между ГЕРБ, БСП и всички останали партии, за да се потъпкват правата на български граждани и да не могат да гласуват", настоя Ибрямов. Според него преференциите не се обезсмислят и все още ги има в Изборния кодекс.

"Преференцията не е обезсмислена, напротив, тя е факт. Но когато една политическа формация подреди дадена листа, тази подредба трябва да бъде спазвана. Няма как на база 7% да бъде преподредена. Да не се смесва преференцията с мажоритарен вот", добави Джейхан Ибрямов.

Валентин Касабов също не видя договорка между ГЕРБ и ДПС и настоя, че преферециите са "безобразие, което трябва да спре", а думите на Мая Манолова определи като "празни приказки".

"Това са практики, които се наложиха през годините - даване под наем на част от партиите. Това се нарича ишлеме. Отива един бизнесмен по време на изборите, плаща си на партията, след което го вкарват в листата. Тези бизнесмени разполагат с пари, с хора, които гласуват и се вмъкват в листата на съответната партия, след което започват уж от името на партията своя собствена игра", коментира Касабов.

Елена Йончева от БСП пък се съгласи с Мая Манолова, че трябва да бъде внесена жалба в Конституционния съд заради поправките в Изборния кодекс.

"Тези правила са измислени от ГЕРБ и ДПС, така че да няма на практика преференциално гласуване. Никой от депутатите в този парламент, влязъл с преференции, нямаше да може да бъде избран по тези нови правила", отсече Йончева.

По думите й управляващите са отнели правата на гражданите на тъмно. Затова и според нея трябвало заседанията на парламента вече да се провеждат през нощта, за да не се вижда "беззаконието, което вършат депутатите с отнемането на демократичните права на гражданите".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase