Снимка: Булфото, архив

Липсата на органи е сред основните затруднения за трансплантациите в България и това е една от най-важните причини броят им да е толкова малък.

Под 4 са донорите на 1 милиона население.

Още по темата
През 2018 г. са извършени едва 42 трансплантации, като от тях 25 са бъбречни, 4 сърдечни и 13 на черен дроб. Болниците, където се извършат са "Лозенец“, ВМА, "Александровска“ и "Света Екатерина“.

Според здравния министър Кирил Ананиев липсата на информация на близките на пациентите в мозъчна смърт, които могат да дадат шанс за живот на чакащите за трансплантация, спъва работата на лекарите.

Трансплантация на бял дроб обаче все още няма кой да направи, призна той по време на изслушване в парламента по искане на БСП.

За да имат шанс и тези, които се нуждаят от нов бял дроб, във Виена още през май тази година заминава първият екип от лекари, които ще бъдат обучени.

След това още два екипа ще преминат през 6-месечно обучение в столицата на Австрия.

"Целта е в началото на 2021 г. да бъде направена първата трансплантация на бял дроб в България“, каза Ананиев.

А в момента българите, които се нуждаят от бял дроб, имат шансове отново да бъдат приемани в болницата във Виена, ако страната ни дарява органи и за пациенти от други държави по линия на Евротрансплант.

В края на миналата година България е предложила 5, като е изпратен само един.

Това пък предизвика голямо недоволство в България, защото в нашата листа има 15 души, които чакат трансплантация на бял дроб, а през миналата година починаха няколко чакащи пациенти.

В крайна сметка парламентът задължи здравния министър до 1 април да представи анализ на трансплантационната ситуация у нас, както и план за действие с конкретни срокове и законови промени в тази посока.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase