Снимка: БТА

Зам.-председателят на Комисията по финансов надзор (КФН) Ралица Агайн да освободи поста си, поиска финансовият министър Владислав Горанов.

Още по темата

Това е позицията на цялото правителство, уточни той след среща с премиера Бойко Борисов заради фалита на кипърското дружество "Олимпик".

"Още през месец май беше ясно, че лицензът на кипърската компания е отнет и до тук свършва приносът на Комисията за финансов надзор, издавайки забрана за сключване на нови полици. Липсва обаче информация към Министерството на финансите, към правителството и към КФН за последствията от отнемането на лиценза в Кипър. От няколко месеца текат съдебни процедури. А се оказва, че в деня, в който финансовото министерство в Кипър обявява искане за несъстоятелност на дружеството, българската Комисия за финансов надзор не знае нито правилата, нито процедурите, нито начина, по който засегнатите български граждани трябва да реагират", каза Горанов и допълни, че заради всичко това кабинетът е намерил сериозни пропуски в работата на Ралица Агайн, която е ръководителят на управлението "Застрахователен надзор" в Комисията.

Той призна, че законът не предвижда възможността правителството да поиска нейната оставка, но някой трябва да поеме отговорност и като се имат предвид натрупаните проблеми и липсата на адекватни действия в застрахователния сектор, Ралица Агайн трябва доброволно да освободи поста, който заема като зам.-предеседател на КФН.

Горанов обясни, че още днес външният министър Екатерина Захариева ще се срещне с кипърския посланик.

Целта на разговора е да се поиска съдействие на официалните кипърски власти.

Трябва да бъде уточнено какъв е статусът на компанията в Кипър в момента и дали дружеството се прекратява поради несъстоятелност или на друго основание.

"Ако се прекратява поради несъстоятелност, българските граждани, които са кредитори, ще имат право да получат обезщетение от кипърския фонд за обезпечаване. Ако дружеството се прекратява на друго основание, българските граждани, които имат вземания, ще трябва да се удовлетворят от масата на състоятелността – така, както са процедурите при общата несъстоятелност в ЕС", каза още Горанов.

"Ако се стигне до подобно състояние, ще ангажираме специалист по кипърското търговско право, тъй като целият процес ще се води там, който да представлява българските кредитори Кипър", допълни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase