Снимка: Reuters

Депутатите върнаха назад процедурата за купуването на нов тип изтребител за българските ВВС, за да се включат нови оферти.

Това стана след близо три часа дебат в пленарна зала.

Основният извод от 2-месечната работа на депутатите от комисията е, че изборът на самолети "Грипен" за бойната ни авиация страда от сериозни пропуски.

Още по темата

Така че парламентът, въпреки съпротивата на опозицията, препоръча на Министерството на отбраната да рестартира частично конкурса, като включи след офертите и ново предложение на САЩ за доставка на нови изтребители F-16.

Комисията беше сформирана през юни, за да проучи как служебното правителство на Огнян Герджиков е избрало шведските "Грипен" за нов боен самолет на българските военновъздушни сили.

Дебатът за приемането на доклада й обаче не премина по същество, а под знака на нападките между ГЕРБ и БСП и обиди към президента Румен Радев. Управляващите нападнаха държавния глава, че в президентството е имало унищожаване на документи, което ДАНС сега проверява.

Накрая шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов се извини на държавния глава заради някои изказвания на своите.

"Тук, от тази трибуна, не трябва да се говори за личния живот на президента, а и неговата съпруга днес е първа дама", каза той, след като депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров първо намекна, че Радев бил взел пари, за да лобира за избора на "Грипен", а след това го обвини, че "в своето амплоа на генерал има особен афинитет да си назначава любовниците на втори договор".

Иначе Цветанов припомни, че България и Румъния бяха приети заедно в НАТО, а авиацията на северната ни съседка е в много по-добро състояние и едва ли експертното им решение за купуването на изтребители е било лошо.

"Имат 8 F-16 и са в процедурата на купуването на още 30, в Гърция бойната авиация разполага със 115 – F-16, в Турция с 232 F-16. За "Грипен" в Унгария и Чехия сделките приключиха със скандал, Швейцария направи референдум и отхвърли възможността да си купят "Грипен", в Словакия имаха обществено недоволство и отказаха "Грипен", каза Цветанов и добави, че в момента "Грипен" лети в Ботсвана и Танзация, а и България участва в този процес.

Според него е важно, когато България взема решението си какъв самолет да купи да се съобрази с партньорите от НАТО и новото оборудване да е със стандартите на Алианса.

В изказването му Драгомир Стойнев от БСП пък видя лобизъм за дадена фирма.

"И малките деца разбраха, че България трябва да купи F-16, всичкият този цирк беше само заради това, че България трябва да купи F-16, но има и други фирми", настоя той.

Цветанов обаче отрече да е посочвал дружество, което трябва да бъде избрано, защото е излагал само факти и просто е споделил опита на съседните ни страни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase