Снимка: БТА, архив

С исканата от ДПС оставка на здравния министър Петър Москов партията на Местан се опитва да прави политика за ромите и да застава в ролята на техен защитник. Това заяви вицепремиерът по коалиционната политика и държавната администрация Румяна Бъчварова пред Нова телевизия.

Още по темата
Както Dnes.bg писа, вчера лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че партията му ще внесе вот на недоверие към правителството, ако Москов не подаде оставка.

Местан обвини здравния министър в "ксенофобски изяви" и лъжа заради твърденията му, че от 225 нападения над лекари, 175 са извършени в ромски махали. Според лидера на ДПС, който цитира вътрешния министър, те били едва 17.

Бъчварова каза, че вотовете на недоверие са нормална демократична процедура, но в случая става въпрос за вот, който обвързва правата на един етнос с политиката на правителството и това е по-опасният прецедент.

Вицепремиерът призна, че изказванията на Москов не са били много прецизни, но обясни, че той се опитва да реши един проблем от много отдавна, свързан със здравето на определени хора и с професионалната общност на лекарите. В този смисъл тя заяви, че оставката на министъра няма да бъде решение в правилна посока.

Бъчварова посочи, че въпросът за предсрочен вот винаги стои, но обясни, че за да предизвика такива избори, ДПС трябва да намери съмишленици, което е друг политически процес. Въпреки това вицепремиерът заяви, че към момента не се обсъжда провеждане на парламентарни избори заедно с местните през есента. „Към момента имаме много общи задачи и работа, която трябва да свършим“, обясни тя.

Румяна Бъчварова коментира и включването на проекта „Южен поток“ в управленската програма на правителството, която ще бъде представена днес. Тя обясни, че газовият проект все още фигурира в плана на кабинета, тъй като и досега не е получено официално съобщение за спирането му.

Тя обясни, че допълнения към програмата могат да се правят в хода на работата. „Има възможност някоя от политическите сили или министрите да предложат допълнителни точки и те да бъдат включени. Имаме 1155 мерки, те могат да станат 1250“, заяви Бъчварова. Тя обясни още, че в управленската програма не са включени всички въпроси, свързани с изборното законодателство, тъй като те са в правомощията на парламента.

„Няма решение за провеждане на референдум с местните избори тази година, има общо разбиране, че референдумите трябва да са заедно с редовни избори. Лично аз смятам, че ще е малко трудно да се гласува на референдум заедно с местните избори, но ако има решение за това, няма причина да не го направим”, каза още вицепремиерът. 

Бъчварова коментира и евентуалната кандидатура на ГЕРБ за президент. По думите й се спекулира с темата за кандидатурата на Бойко Борисов, като по този начин се налага тезата, че правителството няма да изкара цял мандат.

Вицепремиерът заяви, че към момента работата с АБВ и в частност с министър Ивайло Калфин върви добре. „Въпрос на тяхно политическо решение е дали ще останат с нас или ще предпочетат да бъдат с БСП“, каза още Бъчварова.

„По отношение на финансовите регулатори съществува напрежение, което отразява недоверието към тях. Очевидно имаме проблеми в регулациите на финансовия сектор”, коментира вицепремиерът. По думите й нещата в сферата се персонализират, а проблемът за финансовите регулатори е принципен. „Не смятам, че нещо се крие“, категорична бе тя. Според Бъчварова изключително внимателно се следи състоянието на банките.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase