Снимка: Pixabay

Ако хората над 50 години спят само по около 5 часа сън на нощ, това намалява шансовете им за справяне с хронични здравословни проблеми, смятат учени. Според тях лошото здраве може да наруши съня, но лошият сън може да бъде и предупреждение или сам по себе си риск.

Съществуват доказателства, че сънят помага за възстановяването, почивката и подмладяването на тялото и ума - но защо "златното число на часовете за сън" може да има значение, остава неясно, съобщава Би Би Си.

Проучването на PLoS Medicine проследява здравословното състояние и съня на държавните служители в Обединеното кралство. На всички около 8000 участници е зададен въпросът: "Колко часа спите средно през делничната вечер?". Някои от тях са носили и часовник за проследяване на съня на китката. В продължение на две десетилетия те са били проверявани за хронични заболявания като диабет, рак и сърдечни заболявания: При тези, които са спали по 5 часа или по-малко на около 50-годишна възраст, рискът от множество заболявания е бил с 30% по-висок, отколкото при тези, които са спали по 7 часа. По-краткият сън на 50-годишна възраст се свързва и с по-висок риск от смърт по време на периода на проучването, свързан главно с повишения риск от хронични заболявания

Експертите обикновено препоръчват около 7 или 8 часа, казват изследователите от Университетския колеж в Лондон и Университета "Парис Сите".

Ясно е, че сънят помага на мозъка да обработва спомените и е полезен за настроението, концентрацията и метаболизма. Сънят е и възможност мозъкът да се изчисти от отпадъците.

Съвети за добър сън - уморявайте се през деня, като сте заети и активни, но намалете темпото преди лягане, избягвайте дрямките през деня.

Създайте си добър режим за сън през нощта и се уверете, че спалнята ви е спокойна и благоприятна за сън - плътни завеси или затъмняващи щори, комфортна стайна температура и легла, както и липса на големи разсейващи фактори, като например сърфиране със смартфона в леглото.

Намалете или премахнете кофеина и алкохола близо до времето за лягане.

Ако не можете да заспите, не го правете насила и не се разстройвайте - направете нещо релаксиращо за малко, например почетете книга.

Директорът на Центъра за сън в Съри, проф. д-р Дерк-Ян Дайк, заяви пред Би Би Си: "Големият въпрос е - защо някои хора спят по-малко? Каква е причината за това и можем ли да направим нещо по въпроса? Сънят е фактор, който до известна степен може да се модифицира от начина на живот."

Дългите периоди на лош сън могат сериозно да повлияят на благосъстоянието.

Личните лекари рядко предписват сънотворни, които могат да имат сериозни странични ефекти и да предизвикат зависимост. Но проблемите със съня често могат да бъдат разрешени и има налична подкрепа. /БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase