Премиерът Кирил Петков призова за въвеждането на "зелен сертификат" в Министерския съвет. Дискриминация ли е тази заповед на работното място?
 
"Зелен сертификат" не се издава само срещу документ за ваксинация, но и при отрицателен тест за Ковид-19 или след преболедуване. Хората все още бъркат, че той е свързан само с ваксинацията. На базата на предходните разпоредби и на решенията на Европейския съд за правата на човека, това изискване не е дискриминационно", заяви експертът по трудово право към КНСБ д-р Тодор Капитанов в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той уточни, че въвеждането на "зелен сертификат" би било дискриминация, ако се издава само срещу ваксиниране. Капитанов е на мнение, че тестването трябва да е за сметка на работодателя.
 
"Зеленият сертификат" е въведен в много бизнеси в страната. Важното е, ако има такава заповед, работодателят да обезпечи тези тестове, те трябва да бъдат за негова сметка. Работещите много ясно трябва да знаят това. Ако бъдат карани да си плащат тестовете, за да влизат на работа, трябва да подадат жалба в Инспекцията по труда или до синдикатите", подчерта експертът по трудово право.
 
"Заповедта ще касае всички работещи в сградите, не само за министри и депутати. А организацията за влизане на служителите е ангажимент на работодателя. На него трябва да се докладва, ако има нарушения", заяви д-р Тодор Капитанов.
 
Експертът по трудово право уточни в кои случаи може да се стигне до уволнение, ако служител не представи "зелен сертификат".
 
"Неспазването на заповедта може да се счита за дисциплинарно нарушение. Следва мъмрене, предупреждение и накрая дисциплинарно уволнение. Но служителят има право да ползва платената си отпуска, както и да поиска неплатена", предупреди д-р Капитанов. 
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase