Зимата все още е при нас. Преди дни три лавини паднаха на прохода "Петрохан". Продължава и издирването на сноубордиста, който изчезна в Рила. Знаем ли как да да се защитим от природата и да останем в безопасност в планината?
 
"Винаги трябва да сме подготвени, зимната планина е по-трудна и сложна като пребиваване, но планината трябва да я уважаваме. И през лятото тя може да ни покаже много свирепи условия. В рамките на 5 дни времето ще стане пролет, но в същото време в планината условията са си зимни", каза планинският спасител към отряд "Осогово" Огнян Кузманов в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той подчерта, че всеки човек, който иска да ходи в планината през зимата, е трябва да има опит и да знае колко бързо се променят условията.
 
"Трябва физически да се е подготвил през лятото, за да може през зимата да се чувства по-спокоен и по-уверен. Трябва допълнителна екипировка. Ако физически не сме подготвени да си изнесем тази екипировка нагоре, още в началото създаваме предпоставки за инциденти", допълни Кузманов.
 
Витан Витанов, който е хирург и основател на Академия за оказване на бърза помощ, сподели, че повечето хора, които посещават техните курсове, са млади и активни, спортуващи, но най-вече обичат да прекарват свободното си време в планината.
 
"Това са хора, които практикуват и екстремни спортове. Те самите са попадали в инциденти и това е водещото. Те искат да знаят как може да окажат първа помощ както на себе си, така и на хората, с които са в планината. Телефонът е изключително важен, за да може да се обадим и да повикаме помощ", коментира Витанов.
 
Огнян Кузманов допълни, че в раницата ни винаги трябва да се намери място за допълнителна дреха, шапка, ръкавици и спасително фолио.
 
"Желателно е да има външна батерия за телефон, както и челник, който е задължителен. Има приложение на ПСС, с което всеки може да се свърже от телефона си. То дава възможност в момент, в който прецените, че бедствате, да изпратите GPS къде точно се намирате. Но всеки, който иска да ходи в планината, трябва да проучи маршрута, по който ще ходи. Трябва да знае път за евакуация при влошаване на времето. Не може да разчита на планинския водач, защото инцидентите се случват и при планинските водачи", обясни Кузманов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase