Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Най-рисковите групи в изборния процес да бъдат ваксинирани. За това се обявиха здравни специалисти на среща при президента Румен Радев на "Дондуков" 2.

Те предупредиха обаче, че трябва да се работи с поне 40 дни аванс. Като такива бяха посочени хората, които ще обгрижват гласуването с урни в ковид отделенията или за карантинирани по домовете.

Още по темата
В края на месеца ще може да се каже какво е развитието на пандемията у нас. Това стана ясно от думите на вирусолога проф. д-р Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология.

Малък е броят на хората, които се изследват в момента и това е неравномерно, за да се правят изводи, аргументира се тя. Освен това тепърва ще се оценява ефектът от изминалите празнични дни.

По-рано Радев се срещна с представители на НОЩ във връзка с безопасното провеждане на предстоящите парламентарни избори, за които държавният глава трябва да насрочи дата.

Проф. Аргирова изрази опасения да не се вземе решение от здравните власти за по-дълъг период от настоящия от 21 дни между две ваксинации при един човек. Според нея няма да имаме истинска грипна епидемия тази година, от това, което се вижда до момента. Аргирова смята, че трябва да има поне три протокола за действие за вота, според това в каква фаза е пандемията пик или спад.

За да се достигне ваксинация при болшинството българи (4 млн.), трябва да ваксинираме всеки ден 400 дни, като от третата седмица трябва да ваксинираме 20 хил. души ежедневно, пресметна проф. д-р Андрей Чорбанов от Института по микробиология на БАН.

Той подчерта, че двете имунизации са задължителни с една и съща ваксина в рамките на трите седмици, без периодът да се удължава. За момента не е ясно дали една ваксина е по-добра от друга, нито каква ще е продължителността на защитата.

"Най-лошият сценарий е една година, няма ваксина за няколко месеца, винаги е по-дълъг период, даже 4-5 години", каза специалистът, но допълни: "Трябва честно да се каже, че не знаем".

Той подчерта, че прекаралите заболяването също получават не по-лош имунитет от този при ваксиниране. Според него не е добра практика държавите да рекламират една или друга ваксина.

Чорбанов изтъкна и друго - голямата разлика между ниската заболеваемост от вируса, но висока смъртност. В разговора беше допуснато, че това се дължи на здравната система, лошото здраве на българина въобще и други фактори.

Пулмологът д-р Александър Симидчиев, началник на отделение в Медицинския институт на МВР, каза, че според социологическо проучване около 15% са тези, които не смятат да се ваксинират, около 40% изчакват, също толкова смятат да се ваксинират.

Комуникационна кампания да бъде поета и да подейства с адекватни послания, ако научната част вземе консенсусно общо решение. Да започне кампания за ползите от ваксинопрофилактиката въобще, да се мисли за логистиката с различните ваксини, препоръча той.

По думите му от медицинска гледна точка много по-добър ефект върху здравето на нацията ще има бързо приложение на налични ваксини, защото иначе вирусът може отново да мутира.

Гласуването като процедура и мерки не е по-различно от пазаруване в супермаркет, смята Симидчиев.

Предизвикателство за него ще е гласуването на карантинираните по домовете им, защото само може да се гадае колко ще бъдат те. Той посочи три фази, свързани с изборите, а като рискови - събирането и движението на хора, например по партийни централи или при броенето на бюлетините.

Трябва да се използва само и изключително интернет, печатът и социалните мрежи за кампанията, не си представям никакви събрания и концерти при тази ситуация, коментира проф. Аргирова.

Разработваната в България ваксина е на етап, в който се чака разрешение от здравните власти да се започнат предклинични изпитания върху животни. Те ще дадат информация какво може да се очаква във времето, какви странични ефекти ще има, да се привършат научната част на експериментите, съобщи Андрей Чорбанов.

Според президента Румен Радев въпросите остават много повече от отговорите по отношение на здравната политика. Навременна, всеобхватна и надеждна информация, посочи президентът ката фактор за вземане на решение, както и намирането на научен консенсус, "защото в момента нашето общество се бомбардира от всякакви послания".

Държавният глава изрази надежда скоро да има и българска ваксина, защото е убеден, че по качества тя няма да отстъпва и че в нея може да има дори по-голямо доверие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase