Снимка: Pixabay

В годината, в която залепнахме за диваните, а Zoom стана най-добрия ни приятел – и в личния живот, и в служебния, оценихме телекомуникационните услуги още повече. Само дни след обявяването на извънредното положение през март се заредихме с „модерни оръжия“ срещу Covid скуката и самотата – Netflix, HBO, Messenger, WhatsApp и пр. Скоро след това телекомите по света призоваха видео стрийминг услугите временно да намалят качеството на видеото си, защото мрежите започват да се задъхват под напора на безкрайните ни разговори, денонощното нон-стоп превъртване на сериали и свързаните ни с облака корпоративни задачи.

У нас сътресения не се усетиха, но няколко важни теми, свързани с телекомуникациите, намериха място в дневния ред тази година – от 5G до конспирациите и смяната на собствеността на Vivacom, пише Investor.bg.

Ето и какво вълнуваше телеком индустрията в България през 2020 г.

Забавяне на търговете за честоти за 5G

Въпрос номер едно за телекомите у нас и тази година остана кога Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще разпредели честотите от спектъра, необходими за пускането на новото поколение мобилни мрежи. Очаквано пандемията препъна и тази важна стъпка в технологичното развитие на България. По план аукционът трябваше да се състои през първата половина на 2020 г., но Covid-19 и блокадата бяха основателна причина за забавяне на действията на регулатора. В началото на октомври председателят на КРС Иван Димитров разкри в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria, че предоставянето на честотни ресурси на мобилните предприятия ще се случи в началото на 2021 г.

Въпреки че някои страни проведоха търгове и тази година, други, подобно на България, забавиха процеса, какъвто е случаят с Великобритания. Междувременно лобистка група на най-големите компании в Европа обяви, че въвеждането на 5G в Европа се случва тревожно бавно и откровено изоставаме спрямо Азия и Северна Америка.

В годишния си доклад Ericsson, която е един от европейските производители на телекомуникационно оборудване, обяви в годишния си доклад, че по нейни данни глобалните 5G мобилни абонаменти ще достигнат 220 млн. до края на тази година. Причината за това е по-бързото развитие в Китай.

5G все пак се появи и у нас

Въпреки че официалните честоти, които бяха предвидени за 5G в България, все още не са освободени от военните, на 21 септември Vivacom обяви, че започва да предлага на своите клиентите първите 5G услуги в България. Услугата стана налична с известни ограничения – само в централните градски части на всички областни центрове в страната.

„В момента използваме текущите честоти, на които съвместно работят 4G мрежата и 5G мрежата“, коментира по това време главният технологичен директор на Vivacom Радослав Златков в Update подкаст.

Два месеца по-късно A1 излезе с новина, че стартира „първата истинска“ 5G мрежа в страната. Тя работи с 5G честоти в спектъра 3,6 GHz и 5G базови станции.

На истинската 5G битка ще станем свидетели чак след разпределянето и усвояването на честотите догодина. През 2020 г. по-скоро станахме свидетели на вечната битка кой ще бъде първи в пускането на една нова технология.

Продължението на материала четете на Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase