Високите части и планините останаха напълно отворени и през втората частична блокада. Промени ли пандемията отношението на туристите към високите планински масиви и готова ли е Планинската спасителна служба за предстоящия сезон? 
 
"Вече сме в разгара на зимния сезон, декември е един от най-измамните месеци - снеговалежи, вятър, мъгла. Снежната покривка все още е малка. Декември и януари са едни от най-опасните месеци за скрити лавинни опасности", каза директорът на ПСС Емил Нешев в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той добави, че технологиите в последните години много са се развили. Вече уредите зачисат и електронни устройства. Така могат да се открият затрупани от лавина, които нямат лавинен уред в себе си.
 
"Всички сериозни марки екипировки имат отражатели, които са имплантирани в якето, дрехите, панталоните, понякога в раниците. Такива отражатели могат да се купят допълнително и са по-евтини от лавинните уреди. Миналата седмица помогнахме на един испански турист, който беше абсолютно неподходящо облечен на връх Ботев и се чудеше как да слезе", обясни Нешев.
 
По думите му независимо, че през март планините са били затворени. Той допълни, че миналата година е била оказана помощ на 2634 души, а към момента тази година - на 2629. 
 
"Независимо от условията, планините са пълни, има сериозна посещаемост. Над 530 планински спасители има в България, от тях има само 44 щатни. Всички останали са доброволци. Трудно се справяме в последните години, още повече при липсата на хеликоптер. Oколо 2023 г. се очаква една машина. Като екипировка и цялостно оборудване сме достатъчно добре", отбеляза директорът на ПСС.
 
Емил Нешев прогнозира, че предстои неясен сезон, който вероятно ще е труден.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase