Експертите отбелязват, че освен да се грижим за физическото си състояние, трябва да се грижим и за психиката си. Психологът Младен Владимиров коментира пред Bulgaria ON AIR как да съхраним психиката си по време на пандемията.
 
Психологът е категоричен, че най-доброто лекарство е емпатията.
 
"Отчуждихме се, откъснахме се от изконните ни ценности. Виждаме хора, които са депресирани, че си остават със семейството. Ние сме невротизирани и тревожни, че си оставаме там, където ни е мястото", заяви той.
 
Според него тази криза е дошла, за да преосмислим ценностите си.
 
"Важното е да си кажем, че това, което ни се случва в психичен план, прилича на това във физиологичен. Имунитетът ще се изгради, ще се адаптира и случи по време на боледуването. Така и нашата ценностна система ще се трансформира като дълъг процес", коментира още психологът.
 
Той изрази надежда, че след изолацията ще си дадем равносметка.
 
"Живеехме изключително консуматорски, съревнователно, индивидуалистично. Трябва да се отдръпнем и да си кажем "това изпитание дойде, за да ни пречисти", смята той.
 
Владимиров посочи, че хората, които потискат емоциите, са рискови и допълни, че близките на такива хора трябва да наблюдават поведението ни и когато видят, че има нещо нетипично, да го приемат като знак, че нещо се случва с психиката ни.
 
Експертът коментира и комуникацията между държавата и гражданите.
 
"Едно навикване от телевизора не работи. Ние няма да запомним това, което ни казва Щабът или силните на деня, но ще запомним как са ни накарали да се чувстваме", заяви той.
 
Психологът допълни, че медиците също трябва да бъдат предпазвани не само с физически средства, но и с психологична помощ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase