Снимка: Pixabay
"Категорично трябва да има противоепидемични мерки - това е медицинско, но и политическо решение", каза пред БНР акад. Лъчезар Трайков, невролог и ректор на Медицинския университет в София.
 
Той е на мнение, че е много тънък балансът между показанията за по-строги мерки и икономиката на страната. По думите му във всички държави, където мерките са били затегнати, те са дали резултат и броят на новозаразените е бил намален.
 
"Ясно е, че по-строгите мерки спасяват, защото за момента разчитаме само на себе си и на здравната система, докато няма ваксина срещу COVID-19", категоричен беше той и обясни, че с този вирус лекарите са далеч от алгоритъм за сигурно лечение и затова мерките са много важни.
 
"Тревожно е, че много се покачи смъртността в България", подчерта акад. Трайков и добави, че може би е трябвало малко по-рано да се затегнат мерките у нас.
 
Акад. Трайков изтъкна проблема с липсата на кадри в здравната сфера, както и ниското заплащане на специалистите.
 
"Лекари работят на две, на три места поради ниското заплащане и това изтощава системата. Младите лекари трудно специализират и поради това средната възраст на лекарите нараства. Те имат нужда от регламентиран ред и условия за провеждане на специализациите". 
 
Акад. Тряйков подчерта, че липсва система и алгоритъм за продължаващо обучение, което е задължително. Той посочи, че може би сме единствената страна в Европа, в която няма такъв алгоритъм.
 
По думите на академика трябва да има мораториум на тема здраве.
 
"Да се разберем, че ще вярваме на експертите, които разбират и ще дадат едно нова предложение, което 10 години, независимо кой е на власт, няма да го пипа".
 
Той беше категоричен, че трябва да се върне доверието в здравеопазването в България.
 
Според акад. Трайков през годините се е загубил духът и ентусиазмът за промени, както и желанието за извеждане на българското здравеопазване на нивото на европейските примери:
 
"От един момент нататък хората спряха да очакват и свикнаха със сегашните условия и свалиха гарда, загуби се този дух. В момента има нужда от добра воля на управляващите, но има нужда и от ентусиазъм. Има нужда от един екип, който да е зареден с убедеността, желанието и капацитета да го направи. Има нужда от хора, които са запознати, но и от млади, свежи, желаещи и можещи".   
 
Ректорът на Медицинския университет в София посочи, че 56% от студентите са чужденци, но това не трябва да се възприема, че е за сметка на българските студенти.
 
"Университетите имаме готовност да подготвим достатъчно като бройка и на добро ниво необходимите кадри. Но колко, това трябва да е решение на Министерството на здравеопазването. Трябва да се знае по райони къде са диспропорциите", уточни акад. Трайков. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase