Снимка: БГНЕС

Ако влакът ни закъснее повече от 60 минути, ще ни бъде възстановена цялата сума, платена за билета. Това предвижда регламент на Европейския съюз, който страната ни трябва да приеме, съобщава "Труд".

Заради липсата на пари обаче, министерството на транспорта предлага приемането на регламента у нас да бъде отложено с 5 години. Това се посочва в промени в Закона за железопътния транспорт, внесени в НС. Ако влакът закъснее над час, пътникът може да избира дали да му се възстанови цялата сума за билета, да му бъде осигурен веднага алтернативен маршрут или такъв за по-късна дата, пише още в Регламента.

В този случай на пътуващите се предлагат още безплатни храна и напитки, хотел или друг вид настаняване, както и транспорт между гарата и мястото на настаняване, в случай че се налага престой от една или повече нощи.

Пътникът може да поиска и обезщетение за закъснението, за което не му е била възстановена стойността на билета. Ако закъснението е от 60 до 119 минути, минималното обезщетение е 25% от цената на билета, а над 2 часа - 50 на сто от стойността.Железопътните предприятия могат да въведат минимален праг, под който не се изплащат обезщетения, който не може да надвишава 4 евро.

Обезщетението за стойността на билета се изплаща в рамките на един месец след подаването на искането. То може да бъде изплатено като ваучери и/или други услуги, както и в брой по искане на пътника.

При блокиран влак на релсите се осигурява безплатен транспорт от него до гарата или до друго място, пише още в регламента. Всички тези правила за пътниците на железниците са валидни за всички държави членки на ЕС. Изключение правят Румъния, Словакия и Гърция, които също са отложили приемането на част от регламента. От транспортното министерство обаче посочват, че въвеждането им изисква значителни инвестиции, затова те ще започнат да се прилагат у нас след 2024 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase