Снимка: БГНЕС

Натоварването и капацитетът на болниците доближават предела на възможностите, завви пред БНТ директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.

Според него голяма част от натоварването на болниците може да бъде поето от личните лекари. Те могат да правят първичното диагностициране, което определя какво е състоянието на пациента.

"10% от леговия фонд в България трябва да бъде заделен за такава инфекция. Проблемът е, че хората не разбраха, че ние започваме да изнемогваме", подчерта проф. Балтов.

Още по темата
Той каза, че вчера за 24 часа през "Пирогов" са минали около 70 човека с коронавирусна инфекция, от които на 26 човека е направен скенер, всички останали са минали през триаж, направени са кръвни изследвания, рентгенови снимки и е дадена съответната терапия за вкъщи с рецепта, която да може да бъде изпълнена.

Директорът на "Пирогов" каза, че в момента в лечебното заведение има около 100 медици с коронавирус. Повечето от тях са в добро общо състояние, на домашно лечение, но около 25 са в среднотежко състояние.

"Отделили сме един цял етаж, който ще бъде с 30 легла само за лечение на персонала", каза проф. Балтов.

Той каза, че в момента на лечение в "Пирогов" са 90 пациента с коронавирус и 5, които са на интензивна терапия - интубирани в реанимация.

"Смятам, че много повече трябва да се тества и бързите антигенни тестове ще направят точно това и затова и искаме да ги популяризираме и да бъдат взети във всички болници, защото бързият антигенен тест дава една много добра картина. Той ни позволява да направим триажа на пациента в рамките на от 15 до 20 минути", допълни Балтов.

В "Пирогов" доброволците ще бъдат не в COVID зоните, а примерно дезинфектори и целта е да са на места, не толкова засегнати от коронавирусна инфекция, но при "едно дифузно разпространение, което има в момента в София, едва ли някой може да бъде 100% застрахован".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase