Снимка: ВМРО

Парламентът обяви официално, че кирилицата е българска азбука. Според вносителите на промените в Кодекса на труда от ВМРО гласуването е победа за българщината.

Промените в Кодекса на труда бяха приети на първо четене с гласовете на Обединени патриоти и ГЕРБ. Промяната, свързана с кирилицата, е внесена от народните представители от ВМРО. Тя е свързана с 24 май и прави промяна в чл. 154 ал. 1, където са оказани официалните празници в Република България.

"Това, което ние променяме, конкретно е думите "24 май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост" да се заменят с "24 май Ден на българската писменост, просвета и култура". Напълно естествена и логична историческа промяна, която е и път към задвижването на процес по признаването на ниво Европейски съюз на кирилицата като българска азбука", се чете в позиция на ВМРО, изпратена до медиите.

Според войводите днес вече може да се приеме, че когато стане дума за празника 24 май, българското общество разбира, че това е денят на българската писменост.

Още по темата
Тя е идентична с кирилицата, създадена и разпространена сред другите славяни именно от България. Тя е уникална и се отличава от другите графични форми сред православните славяни. На нея са творили стотици български автори, които са създали хиляди произведения, останали в националната и световната литературна съкровищница“, подчерта в пленарната зала депутатът и зам.-председател на ВМРО доц. Милен Михов:

"Предложението ни не е въпрос на трудово-правни отношения, макар че засяга Кодекса на труда. Въпросът е много по-важен, въпреки че става дума за смяната на една дума. Поправката е значима, защото днес не само силата на армиите и икономическата мощ определят мястото на държавите в света, а защото има друга и много значима и важна сила – силата върху духовни и нематериални ценности", категоричен бе историкът.

Красимир Богданов от своя страна също изказа силни исторически аргументи и призова за национално самочувствие и подкрепа от страна на всички народни представители: "Кирилицата е чисто българско творение, създадена от Климент Охридски, в българската държава, по времето на българските средновековни царе", категоричен бе той и продължи:

"24 май еманципира българите от другите славянски народи  по време на Османската империя. Нека напомня, че борбите ни тогава не са били само срещу  поробителите, но и срещу фанариотското  духовенство и срещу попълзновението  на други славянски народи, които  са се опитвали да приобщят  български територии и население. Не бива да страдаме от комплекси! Нека не забравяме, че славянофилството  е политическа доктрина на  друга държава, която има своите  имперски цели и намерения  от времето на Петър Велики  нататък".

Депутатите обаче не приеха друго предложение на ВМРО – празникът Голяма Богородица (15 август) да стане официален празник.

"Напълно логично е един от най-големите християнски празници – Успение на пресвета Богородица, да бъде почетен, както Рождество Христово и Великден. Като държава с над 85% християнско население сме длъжни да почитаме големите християнски празници – така, както го правят в другите християнски държави. В деня, в който Божията майка умира, следва да се спазва християнската традиция и да бъде неработен", посочи депутатът от ВМРО Юлиан Ангелов. Неговото предложение обаче не бе прието от депутатите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase