Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

"Винаги е имало хора на социалното дъно. Истината е, че тяхното състояние не се промени и за съжаление сега няма как да се подобри. Голямата драма не е бедността, която в значителен сектор в България е устойчива, а обедняването на тези хора, които не са бедни и които сега вероятно ще започнат да обедняват", заяви социалния антрополог Харалан Александров пред Нова тв.

Още по темата

Според него, хората, които са на ръба на оцеляването не са допринасяли за финансовата система по ред причини. Другите, които са допринасяли предстои да обедняват. Дилемата на правителството е дали да даде на онези, които се нуждаят най-много или които са заслужили подкрепа. Според Александров трябва да има публичен дебат по тази тема.

"Такова обедняване като резултат от пандемията се появи на много места, особено в Южна Европа. От Италия например чуваме много тъжни и потресаващи истории", коментира политологът Борис Попиванов.

"Много хора у нас през последните 10-15 години не са на социалното дъно, но успяха да изградят живота си малко над него. Ако това сега се срине, ще увеличи допълнително отчаянието на това съществуване", смята още той.

Според Харалан Александров българите са много немилостиви към обедняващите предприемачи. "Затова предприемачите в момента се чувстват като капиталисти, на които предстои да бъдат разкулачени. Много е драматично. За тях трябва да има грижа и психологическа подкрепа. Не виждам как ще я получат", отбеляза той.

По думите му правителството се движи по страшно тънко острие. "То трябва да върне хората в активната икономика, а за тези, които не могат да бъдат върнати, да бъдат положени грижи", коментира Александров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase