Снимка: Reuters

Мълния уби мъж в столичния квартал "Люлин", въпреки защитите, които би трябвало да правят междублоковите пространства по-сигурно място. В студиото на "България сутрин" темата коментира председателят на УС на КИИП д-р инж. Иван Каралеев.

Още по темата
"Основно има два типа мълниеприемници. Едните са конвенционални - най-често такива са долу в сградите. На покрива се изграждат два варианта - мълниеприемна мрежа, която се използва при плосък покрив, а при скатен покрив, се използват мълниеприемници с мълниеприемен прът", посочи експертът.

Опасни сгради: Повечето панелки - без гръмоотводи

За предпазване от гръмотевичен удар, той посочи, че са много ефективни мълниеприемници с изпреварващо действие. По думите му те могат да защитават и зони, които са в ниски части, като голф игрища, детски площадки и т.н.

"При удар от мълния в сграда е предвидено да се използва допълнително гръморазрядници. Това са полупроводникови уреди, които при повишаване степента на пика на захранване по електрическата инсталация предотвратяват разпространението върху електрическите уреди", посочи Каралеев пред Bulgaria ON AIR.

Според него трябва да се следи състоянието на мълниезащитата върху покривите, защото при ремонт тя се уврежда и след това не се възстановява.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase