Снимка: БТА

Данъци в значителни размери се укриват покрай престъпленията против интелектуалната собственост.

Това каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова на пресконференция във връзка с вчерашната акция в офисите на кабелни оператори.

Още по темата
По думите й става въпрос за много голям сив сектор, за който държавата не знае - от 2.4 млн. клиенти на кабелни оператори, 700 хил. били в него.

На над 10 млн. лева се оценява щетата за bTV, Нова телевизия и чуждата HBO от нерегламентирано разпространение на техни програми за около 2 месеца. Установено е, че без разрешение са се разпространявали 60 тв програми.

Разследвани са пет кабелни оператора, работещи в Южна България, обясни Арнаудова.

Сигналите до държавното обвинение дошли от наши и чужди телевизии преди повече от 2 месеца. Предстои да се уточни на база на събраните доказателства тежестта на престъплението и да се прецизират обвинения. За момента задържан е само ИТ специалист в Дупница, който пречел на проверяващите.

Получихме отпор от собствениците на кабелни оператори, имаше теч на информация, но въпреки затруденията операцията беше проведена както трябва, оцени Арнаудова.

По думите й събрани са изключителен обем доказателства - техника, с която програмите са били излъчвани и недекларирани пари. Деянието е било осъществявано на територията на почти цяла Южна България.

Арнаудова каза още, че прокуратурата през годините е срещала множество затруднения в процеса на доказване и убеждаване на обществото, че това престъпление е с достатъчна обществена опасност.

По-рано МВР шефът Младен Маринов отрече акцията срещу кабелните оператори да е показна.

"Интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем, ще продължим с противодействие на този вид престъпна дейност", коментира той пред журналисти. В акцията участват и представители на Европол.

Министърът посочи, че в момента сме извън наказателния списък на САЩ по отношение на пиратството, но ако не продължим с ефективните мерки срещу този вид престъпна дейност, е възможно пак да бъдем включени. "Това пряко влияе върху всички останали процедури, свързани дори с облекчаване на визовия режим", допълни Маринов.

Във връзка с това, че при операцията е спрян интернет и телевизия на абонати, министърът посочи, че хората изпитват неудобство, но проблемът е на този, който събира пари, за да предоставя незаконна услуга. По думите му у нас още не сме свикнали, че това е едно сериозно престъпление.

В съобщение до медиите от "Кабел Сат – Запад“ ООД заявяват, че за неопределено време няма да може да разпространяват телевизия и интернет в редица населени места в Югозападна България, където оперират, заради иззетата от правоохранителните органи техника.

От оператора съобщават още, че адвокатите им са предприели съответни действия за връщане на отнетата техника, за да възстановят дейността си в най-скоро време.

Нашата фирма е на пазара на далекосъобщителни услуги вече 25 години и винаги стриктно е спазвала всички законови изисквания, се посочва в съобщението и се допуска, че акцията може и да е свързана с обслужване на корпоративни интереси на конкуренти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase