При 150 регистрирани вероизповедания у нас много от тях носят всички белези на опасни секти. В много случаи хората, които стават техни членове, развиват опасни мании.

Подобен беше случаят на 18-годишния Калоян Милев, който преди повече от година нападна медицинска сестра в болница "Пирогов", а по-късно се самоуби. Близките му тогава обясниха, че поведението му се променило след като влязъл в секта.

Именно за такива промени в поведението трябва да следим, за да не станат част от подобни движения наши близки, алармираха психологът Ина Антонова и юристът и богослов Ралица Костадинова.

Още по темата

"Като при всяко пристрастяване, настъпва първо отчуждаване, затваряне, липса на споделяне, на доверие в общността, в която съществува в момента човекът. Рязка промяна във възгледите, че някаква висша сила ще реши проблемите му, ступор, в който се изпада, чакайки следващата среща с тази общност, която се очаква да реши проблемите му. Това са нещата, които се наблюдават и при прекомерен стрес", обясни Ина Антова пред Bulgaria ON AIR.

Ралица Костадинова пък разкри, че у нас има над 150 вероизповедания и много от тях притежават белези на деструктивни секти. Независимо, че са регистрирани, ако някой наш близък иска да стане техен член, не трябва да сме спокойни.

"Има симптоми, които трябва да се знаят. Винаги те са свързани с религиозни символи. Те използват копнежа на човек към Бога", разказа още Костадинова.

Тя обясни още, че най-важното е, ако открием някакви симптоми, да окажем необходимата подкрепа на въпросния човек, за да я усети той в семейството и за да не му се налага да я търси на други места.

Психологът Ина Антонова пък допълни, че най-важното е да знаем, че ние сме господари на живота си и на решенията, които взимам. И посъветва да говорим с близки при някакви проблеми, а не да търсим общности, защото жертва на секта може да стане всеки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase