Снимка: Facebook

Общ преглед
Социалната мрежа отново е като разбунен кошер. От вчера във Facebook се разпространява приказката "Новият закон" от Кристине Ньостлингер, публикувана в Читанка за 3 клас, издание на "Анубис", в която се разказва за създаването на детска полиция. Авторският колектив е С. Здравкова, Т. Власева, Ю. Спиридонова, В. Славова.

След вчерашното категорично заявление на премиера Бойко Борисов, че Стратегия за детето няма и проектът тепърва ще се консултира в широк кръг, в учебниците се оказа, че вече има текстове, съставени по нейните предписания.

Снимките, които се споделят в мрежата, са качени от разтревожени родители, чиито деца изучавали приказката в училище.

Главните герои в нея са добър, ревящ цар, към когото се обръщат с "шефе" или "папа" и деца, за които той иска да изготви закон за защита. А новият закон постановява: "Възрастните не бива вече да бият децата и да им се карат. Забранява се също да им се подиграват и да ги оставят сами, да ги ръчкат за щяло и нещяло и да не ги вземат насериозно.“

Но тъй като никой не спазвал закона, царят създал "Тайна полиция", която да следи за него. И всички възрастни вече трябвало да спазват закона, защото преоблечени доброволци плъзнали навсякъде и слухтели… и донасяли.

И за "хепи енд" - всички възрастни се научили доброволно, без принуда да спазват закона, станали любезни с децата и "хората заживели задружно и щастливо".

Според пост на писателката ни Никол Данева във Facebook, Кристине Ньостлингер (1936-2018) е австрийски автор, а текстът в оригинал е взет оттук: Ein neues Gesetz. In: Christine Nöstlinger, Jutta Bauer: Ein und Alles. Ein Jahresbuch mit Geschichten, Bildern, Texten, Sprüchen, Märchen und einem Tagebuch-Roman. Beltz & Gelberg, Weinheim 1992. S. 111.

"В методичните указания как да се работи с приказката, е казано, че независимо дали Конвенцията за правата на детето е ратифицирана или не, това малко се отразявало на конкретните преживявания на децата в тяхното ежедневие. И съответно ролята на учителя е да доведе до съзнанието им, че и те имат права, че има хора, към които могат да се обърнат.

На пръв прочит всичко това (за правата на децата) звучи добре. Пред нас обаче стои въпросът КОИ трябва да бъдат тези хора. И какви точно цели ще преследват. Или всичко пак ще опре до пари, превеждани от чужбина (вижте им сайтовете и откъде им идва финансирането)", пише в поста си българската писателка.

А коментарите в мрежата изобилстват от възмущение, гняв, недоумение...

"Текстът е пълна гавра! Нито езикът на който е написан, нито съдържанието могат да обогатят с нещо детето. Жалко е какви гнусни и плоски думи се използват, а за словореда и правописа дори не е необходимо да се споменава. Толкова ли нямаше с какво да обогатят любопитния детски ум, та с тази помия отрано го пълнят!!! Отвратена съм!!!!!"

"Читанка за трети клас. Това е дъното! Крайно време е да има допитване до родителите на кое издателство да бъдат учебниците, след като Законът допуска такъв избор! Погледнете за какъв изказ става дума, за какво опростачване .... При толкова богато народно творчество, при толкова прекрасни автори и произведения, децата ни да изучават такъв боклук, е недопустимо! Изцяло тенденциозен текст, видимо от километри..., толкова долнопробно за четене! А въпросите към текста ги е мислил някой още по-голям умник...."

Dnes.bg се свърза с издателство "Анубис" за повече информация. Обясниха ни, че: "Читанката е далече от телефона и ще трябва време да се провери". Но ни обещаха да се обадят допълнително. Редакцията ни изпрати и запитване до МОН с въпроси кой е одобрил учебника и неговото съдържание, и с какви аргументи.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар