Снимка: архив, БулФото

Изпратеният от президентската институция сигнал до прокуратурата за нарушения в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) няма отношение и не е послужил за започване на разследването, по което обвиняем е Петър Харалампиев.

Това съобщават от пресцентъра на прокуратурата.

Още по темата

Писмото до главния прокурор е постъпило на 20 март миналата година и е било изпратено от главния секретар на президента. С него е изпратен сигнал, получен в администрацията на президента на 09.03.2017 г.

Сигналът е бил подаден от лице, заемащо тогава длъжността директор на дирекция "Българско гражданство" в Министерство на правосъдието. В него се излагат твърдения за закононарушения в МП и в ДАБЧ, свързани с процедурите по предоставяне на българско гражданство.

Изложени са и множество твърдения за "репресивна политика" на служебен министър на правосъдието, както и на министъра – негов предшественик, по отношение на служителите в дирекция "Българско гражданство", уточняват от държавното обвинение.

Претендира се разпореждане на "ревизия" на работата на министъра на правосъдието за периода юни 2016 г. – януари 2017 г., поради решения на Съвета за българско гражданство, взети в нарушение на закона. Към сигнала до президента от подателя му са приложени подадени вече сигнали до министър-председателя и до ДАНС.

С постановление от 31.03.2017 г. на прокурор от ВКП, на ДАНС е възложена пълна проверка по изпратения сигнал. В хода ѝ са изисквани документи и са снемани обяснения от бивши министри и заместник-министри на правосъдието, от бивш председател на ДАБЧ и от множество други длъжностни лица.

Това е наложило удължаване на срока на проверката, като по нея, на 05.06.2017 г. е постъпил нов сигнал от същия подател с оплаквания за упражняван натиск и осъществяване на незаконосъобразни действия, свързани със служебното й правоотношение, от страна на заместник на министър-председателя.

И този сигнал е бил предмет на проверка от ДАНС. Заключенията от представените от ДАНС справки за резултатите от проверките са за липса на данни за извършени престъпления. С постановление от 25.10.2017 г. прокуратурата е отказала образуване на наказателно производство.

От изявленията на вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов тези дни стана ясно, че подалата сигнали е Катя Матева, бивша шефка на Дирекция "Българско гражданство" в Министерството на правосъдието.

Според Каракачанов тя спирала производството на български документи за издаване на паспорти. Симеонов пък заяви днес, че не успял да установи фактите в сигнала й, но го препратил до компетентните служби.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase