Снимка:

Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди поскъпването на парното и топлата вода с от 2 до 9% от 1-ви октомври.

От топлофикациите изразиха опасение, че при тези цени ще търпят загуби, а това ще затрудни и потребителите да си плащат сметките.

Още по темата

Омбудсманът Мая Манолова каза, че политиката на регулатора е при увеличение на цените на газа да вдига и цените на парното и топлата вода. Но когато газът поевтинява, от това не следва поевтиняване и на парното, подчерта Манолова.

"Моят въпрос към КЕВР е защо при една и съща цена на природния газ спрямо 2015 година, сега цената на парното е с над 20 процента по висока", коментира тя, цитирана от БНР.

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов обясни, че примерът на Манолова е за "Топлофикация" - София и е от период, в който цената на парното е била задържана ниска, като това е било компенсирано чрез по-високи цени на тока.

"Така нареченият "данък социално спокойствие", което означаваше при повишаване цената на природния газ да се задържа цената на топлинната енергия за няколко големи града в България, а за сметка на това цялото население и бизнесът да плащат това чрез сметките за електроенергия. Това е абсолютна несправедливост - да караме хората в малките градове, в селцата и бизнесът да доплащат, за да бъде слабо променена цената на топлинната енергия, която ползват гражданите в няколко големи града на България".

Основният аргумент за повишаването на цената на топлинната енергия е планираното увеличение на природния газ от 13,89 на сто от 1-ви октомври.

Разчетите на енергийния регулатор показват, че от началото на другия месец се очаква поскъпване на топлинната енергия в София с 9,97 на сто, а в Пловдив с 8,57 на сто. Между 4 и 6 процента ще се повиши топлинната енергия в Бургас, Плевен, Враца, Велико Търново и Разград. Във Варна - с 2,28%.

Промяна в цената на парното от 1 октомври не се очаква в Русе, Перник, Сливен и Габрово, защото топлофикациите в тези градове работят на въглища.

Цената на топлинната енергия се увеличи от 1-ви юли, така че второто поредно увеличение ще се усети най-вече след 1-ви октомври, защото през лятото потребителите ползват само топла вода, но не и парно.

По този начин, след второто поредно увеличение на цената за топлинна енергия, сметките за парно и топла вода от 1-ви октомври ще се повишат средно с над 16 на сто за София, в Пловдив - над 9 на сто, в Плевен - с около 20 на сто, Бургас - с около 22 на сто, във Варна - с около 8 на сто.

Окончателното решение за цената на топлинната енергия ще бъде взето на 1-ви октомври на закрито заседание в КЕВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase