Снимка: "Монитор"

Най-малко 800 монети липсват от изключително ценното съкровище, което бе открито случайно под корените на джанка в Мездра преди около месец, алармира директорът на врачанския исторически музей Георги Ганецовски. В полицията е образувано досъдебно производство и ченгетата се опитват да стигнат до тези, които са грабили с шепи сребърните монети, но Ганецовски призовава те да ги предадат доброволно като им обещава, че ще получат парична премия.

Тъй като съкровището не е предадено в музея в неговата цялост, все още не е ясно как ще бъдат обезщетени и сестрите Петя и Нели Кръстеви. Тъкмо при изкореняването на 70-годишното дърво в техния имот на улица "Александър Стамболийски" бе открито керамичното гърне с римските пари. Двете предали в музея 187 монети, но от снимка, направена веднага след ваденето на находката ясно се вижда, че денарите и антонианите в него са били пет-шест пъти повече, смятат археолозите. Това означава, че монетите са били повече от 1000.

В продължение на месец откритието е обработвано от специалисти и вече е част от експозицията на врачанския музей. "По първичната обработка на находката съдим, че това са римски императорски денари, които датират от средата на I до средата на III век", разкри пред "Монитор" директорът Георги Ганецовски. Археолозите установили интересна последователност на императорските емисии, което показва, че тези монети не са събирани случайно. Те са циркулирали в Римската империя в продължение на 200 години. Все още не се знае каква е била точно целта на това събиране, но със сигурност може да се каже е, че заравянето на монетите е станало около средата на III век.

"Тази дата се маркира от последния император, който е представен в тази колекция – Север Александър", каза още Ганецовски. Той поясни, че става дума за изключително редки емисии на императори, най-ранната от които е на Нерон, от 54-68 година. В съкровището има и монети на императори като Виталий, Дионисий, Тит, Нерва и др., датиращи от втората половина на I век. Сред тях има и монети, посветени на императорски съпруги. "Има такива, сечени на територията на днешна Сирия, което говори за много сериозна търговска циркулация. Голяма част от монетите в находката са били в обръщение и това личи от състоянието им. Друга част от тях обаче са добре запазени и явно не са използвани, а са събирани като колекция", поясни Ганецовски и опроверга слуховете, че до музея са достигнали по-незначимите.

Според археолога Пламен Иванов, който е един от откривателите на Рогозенското съкровище, особено впечатление прави фактът, че монетите са събирани в продължение на 200 години. По думите му това показва значението на крепостта Калето край града в урбанизираната територия на тогавашния римски град. "Името на населеното място все още не е известно, но става дума за добре развит търговски център, в който са живеели изключително богати хора", подчерта Иванов. Той и колегите му смятат, че древното селище е било своеобразен трезор на римската империя.

Предстоят аварийно-спасителни археологически разкопки на мястото, където е открито съкровището, за да установи евентуалното наличие на сгради или други архитектурни структури от римско време, допълни директорът на врачанския музей Георги Ганецовски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase