Снимка: Булфото, архив
fallback

Според омбудсмана Мая Манолова решението на ВКС да остави в сила такса "сградна инсталация", която плащат всички дори и да не ползват парно, не е несправедливо спрямо българските граждани.

"Смятам, че то е и необосновано, но в крайна сметка всички сме длъжни да уважаваме съдебните решения и да ги изпълняваме, така функционира демокрацията и правовата държава", коментира тя в Русе.

Oще по темата

Миналата година Манолова сезира съда, като поиска от него да се произнесе по темата след наличието на противоречива съдебна практика. Досега в спорове между потребители и топлофикационни дружества някои съдии приемаха нормите на Закона за енергетиката, според който доставката на топлинна енергия в сгради - етажна собственост, е колективна услуга и не е необходимо подписване на индивидуален писмен договор между всяко семейство и съответната топлофикация.

Според други обаче при противоречие в два закона се прилага онзи от тях, който защитава в по-голяма степен потребителите, а в конкретния случай - текстът, който забранява доставката на топлинна енергия без поискване.

От решението на Гражданската колегия на ВКС се разбира, че според магистратите потребител на топлинна енергия не е отделният собственик или ползвател на апартамент, а самата етажна собственост. Затова и отделният собственик не може сам да се откаже изцяло от парно и да не плаща за общите части. 

"ВКС не е намерил противоречие между два закона – между Закона за енергетиката и Закона за защита на потребителите, но това не значи, че двата закона и по-специално Закона за енергетиката са справедливи спрямо българските граждани. Институцията, която може да промени този закон, в интерес на избирателите  си, е българското Народно събрание", каза още омбудсманът.

Манолова подчерта, че като следваща стъпка ще напише препоръки до Министерския съвет, персонално до министъра на енергетиката Теменужка Петкова и до Народното събрание за промяна на Закона за енергетиката, който, по думите й, "не защитава гражданите от издевателствата на топлофикационните дружества". 

"Ще препоръчам конкретни промени на депутатите, защото те са хората, които могат да поправят тази несправедливост. В крайна сметка, ако не са готови да отменят такса "сградна инсталация", да напишат текстове, според които изчисляването на таксата да бъде по-справедливо и хората да плащат минимални размери, а не огромните суми, които плащат сега, мръзнейки и без да искат да имат нещо общо с "Топлофикация". В момента всички неблагополучия и лошото управление на столичната "Топлофикация" се плащат от столичани, от тези, които не искат да ползват парно, но плащат "сградна инсталация", категорична бе Манолова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Васо

преди 6 години

"От решението на Гражданската колегия на ВКС се разбира, че според магистратите потребител на топлинна енергия не е отделният собственик или ползвател на апартамент, а самата етажна собственост." И като е така що Топлофикация не съди етажната собственост като длъжник. Щото няма юридическо право да го стори или, ако има след осъдителна присъда ще чака от умрел писмо.

34

Анонимен

преди 6 години

До Анонимен 17: Не само ще им накривиш капата като отрежеш тръбите но ще им разгониш фамилията щото всичките в блока ще им отпаднат като потребители. Ама не се е намерил още толкоз луднал българин да го направи. Но скоро и това ще се случи някъде, където са 50 на 50 процентите ползващи и неползващи. То не е нужно и да се реже. Достатъчно е да се развие една тапа на свален радиатор, да се надене маркуч за водата и през прозореца. Кой кого ще съди, как ще го осъди за изтеклия топлоносител и вреди

33

SILANCE

преди 7 години

До Анонимен гЛАСУВАЛА СЪМ ЗА ОТГОВОРА И ТАКА ПОЛОЖИТЕЛНИТЕ САТАВАТ 17 БРОЯ "ДРАГИ" ДЖУРНАЛЯ !

fallback