Снимка: архив, Булфото

Българите автоматично харесват всякакви идеи за борба с корупцията. Това показват данните от експресен сондаж на "Галъп интернешъл", проведен по повод обявените от министър-председателя Бойко Борисов нови политически послания, свързани с борба с корупцията, както и разглеждани законодателни инициативи в тази посока.

Според 74 процента от анкетираните, ако има по-големи проверки на имуществото на хора във властта, това ще помогне за намаляване на корупцията. Повече от една трета от хората признават, че в последната година те самите или техни познати са били свидетели на корупция.

Широко одобрение получават всякакви идеи за борба срещу корупцията: улесняване на изпращането на сигнали, за създаване на единни органи, за нови законодателни мерки и т.н.

От "Галъп интернешънъл" отбелязват, че темата до голяма степен предизвиква автоматични отговори. При подобни въпроси винаги се наблюдават и социално желателни отговори. Високото одобрение не винаги означава яснота, запознатост или осъзната позиция, а е по-скоро подкрепа по принцип, посочват от социологическата агенция.

Близо две трети от запитаните твърдят, че одобряват основните органи за борба с корупцията, които съществуват сега, да бъдат обединени в един орган. Към момента масовото съзнание не вижда ефективна борба с корупцията и това кара респондентите да смятат, че реформа в тези структури едва ли ще навреди. Затова и над 90 процента от анкетираните одобряват приемането на специален закон за борба с корупцията по висшите етажи на властта.

Всякакви идеи за борба с корупцията се подкрепят от мнозинства дори около 90 процента: по-чести проверки, проверки по медийни сигнали, регистри за прозрачност и т.н., сочи сондажът.

Отчита се и принципна подкрепа (74 на сто) относно анонимните сигнали. По всичко личи, че когато проблемът бъде по-обстойно обяснен, тогава той среща разбиране сред мнозинството. Страхът от подписване на сигнал е и пряка функция на липсата на доверие в институциите и очакването за неефективност при разкриването на корупционни схеми, отбелязват от социологическата агенция.

Данните от сондажа показват, че 88 процента от запитаните подкрепят принципната идея за антикорупционни проверки и на свързани лица. 67 на сто казват "да" на идеята за ограничаване на контактите на политици и представители на съдебната власт. 77 процента одобряват т.нар. провокация към подкуп.

Огромен процент от интервюираните смятат, че корупцията е широко разпространено явление сред служителите в администрацията и това до голяма степен е резултат също от трайното недоверие на гражданите към българската администрация. Не малка част от хората, които са ставали жертва на корупционна схема или са чували за такава, са били в отношение именно със служители от администрацията, отбелязват от "Галъп интернешънъл".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase