Снимка: архив, БулФото

След като от пет години кметове, начело със столичния Йорданка Фандъкова, настояват за изготвянето на Национална програма за решаване на проблема с бездомните кучета, правителството направи промени в Закона за защита на животните, а парламентът ги одобри на първо четене.

Сред мерките за справяне с проблема са масова кастрация и постоянно осиновяване.

Освен това се предвижда създаването на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета, която ще се изпълнява от общинските кметове.

Програмата се основава на няколко принципа: "постигане на здравословна среда за гражданите на България и подобряване хуманното отношение към животните; управление и намаляване на популацията от безстопанствени кучета по ефективен начин чрез масова кастрация; постоянно осиновяване на безстопанствените кучета; провеждане на образователни кампании".

В промените е записано също, че с програмата се цели контрол освен на развъдниците, търговците на кучета, пазарите за животни и зоомагазините, но и на броя на домашните любимци. Текстовете не посочват как точно ще бъдат изпълнени тези мерки, като се очаква това да бъде описано подробно в програмата.

В промените в закона е записано, че те няма да окажат въздействие върху бюджета. В новосъздадения чл. 40б. на закона обаче се регламентира, че дейностите по програмата - сред които е и кастрирането, ще се се финансират със средства от държавния и общинския бюджет, но също и с дарения от физически и юридически лица.

Промените предвиждат и глоби за кметовете, които не отчитат редовно изпълнението на програмата. Тяхното задължение ще бъде до 1 март всяка година да отчитат резултатите пред изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните. Ако не го направят, ще бъдат глобени с 1000 до 2000 лв., а при повторно провинение глобата скача двойно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase