"Репортери без граници" класира България на 87 място по свобода на словото. Снимка: архив, Reuters
fallback

България е на 87-о място в класацията на "Репортери без граници" за свободата на словото в 179 страни за 2013 г., сочи доклад на организацията, публикуван на нейния сайт.

Предишното място на България е било 80-о. България е на последно място сред страните от ЕС.

Единствената друга страна членка на съюза под 80-о място е Гърция, която е на 84-о място, като в предишната класация е била на 70-о.

В частта на доклада за ЕС се отбелязва, че статуквото се е запазило в повечето страни от съюза. 16 от тях са в челните 30 места по свобода на медиите. Това на пръв поглед е окуражаващо, но то прикрива бавната ерозия на европейския модел в резултат на
несъответствия и тревожни развития в другите 11 страни, някои от които са паднали под 80-о място.

"Институциите въвеждат опасно ограничаващи свободата на пресата закони, като в Унгария (56-о място, спад от 16 места) и Гърция (84-о място, спад от 14 места)", се отбелязва в доклада на "Репортери без граници".

За България се казва, че обещанията за реформа не са изпълнени, а интернет е престанал да е безопасно място за журналистите на свободна практика. Трите страни, които непосредствено изпреварват България в класацията, са Гърция, Косово и Гвинея.

Класацията се оглавява от Финландия, Холандия и Норвегия, а на опашката са Еритрея, Северна Корея и Туркменистан.

"Репортери без граници" изготвят класацията си по шест критерия за всяка страна: плурализъм, независимост на медиите, работни условия и автоцензура, законова рамка, прозрачност и информационни инфраструктури. Всяка страна получава оценка между 0 и 100, като 0 е идеална ситуация, отбелязва Франс прес.

Първите три страни в класацията са с оценки 6,38 за Финландия, 6,48 за Холандия и 6,52 за Норвегия. Оценката на България е 28,58. Последните три страни в класацията са с оценки 79,14 за Туркменистан, 83,90 за Северна Корея и 84,83 за Еритрея.

Световната карта на свободата на пресата за 2013 г. има пет цветови зони. Бялата е за страните в добра ситуация като скандинавските страни, Нова Зеландия, Австрия, Швейцария, Чехия, Германия или Канада. Жълтата зона е за страни в задоволително положение като Австралия, Великобритания, САЩ, Испания или Франция.

България се намира в третата, оранжева зона на "забележимите проблеми", заедно със страни като Румъния, Южна Корея, Япония, Италия и Унгария.

Четвъртата, червена зона, е на страните в тежко положение като Украйна (126-о място, спад от 10 места), Индия, (140-о място, спад от 9 места), Русия (148-о място, спад от 6 места), Беларус (157-о място, покачване с 11 места) или Пакистан (159-о място, спад от 8 места).

Петата, черна зона, е за страни в много тежко положение по отношение на свободата на пресата. В нея влизат страни като Саудитска Арабия (163-о място, спад от 5 места), Куба (171-о място, спад от 4 места), Китай (173-о място, покачване с 1 място), Иран (174-о място, покачване с 1 място) или Сирия (176-о място, без промяна).
 


(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

78

С НАМИ БОГ

преди 11 години

ПЪРВО В БЪЛГАРИЯ НЯМА ЖУРНАЛИСТИ В ИСТИНСКИЯ СМИСЪЛ НА ДУМАТА !ТРЯБВА ДА ГИ КРЪСТЯТ КОНСТАТАТОРИ ЗАЩОТО ТЕ САМО МИГАТ СИТНО С-У ОЛИГАРСИТЕ И СЛУШАТ СЛОВЕСТНИТЕ ИМ ДИАРИИ БЕЗ ДА ГИ ЗАСИЧАТ И ДА ЗАДАВАТ НЕУДОБНИ ВЪПРОСИ !ВТОРО ВСЕКИ ГОВОРИТЕЛ В МЕДИЯ СИ КУПУВА ДИПЛОМА И СТАВА ЖУРНАЛИСТ СЛЕД ВРЕМЕ - ТАКА НАРЕЧЕНИЯ БАРЕКОВ, ДОИНОВ, НЕПЛАТАНОВА И Т. Н. !ЖУРНАЛИСТА ТРЯБВА ДА Е ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ И ЕРУДИТ СЪС СОБСТВЕННО МНЕНИЕ А НЕ *** НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ !ТАКОВА ЖИВОТНО В БЪЛГАРИЯ НЕМА !!!

77

продължение от92

преди 11 години

И колкото по се развива техниката,толкова повече ще се променя цензурата.След като обикновеният човек има достъп навсякъде значи сега не може да му се забрани да бъде информиран.Ако се замислим сега цензурата е по различна-целта е хората да знаят само това което някой друг иска да знаят.На преден план са не толкова забраните,колкото платената журналистика,рекламите и PR кампаниите.И в това е чарът на интернет,човек да има достъп до повече източници на информация.

76

Анонимен

преди 11 години

Днес имаме ли интернет-имаме.Значи имаме достъп до всякакви медии.И преди 30 години всеки който имаше тртанзисторен радиоприемник ВЕФ или Селена можеше да слуша чужди радиостанции.Аз съм слушал BBC,Deutsche wele,Гласът на Америка и Свободна Европа.При толкова развита техника цензурата е невъзможна.Друг е въпросът,че днес големите корпорации си имат платени журналисти.А пък в казармата докато служех на радиостанция какъв приемник имаше-мечта от цял свят радиостанции се хващаха.

fallback