Снимка: Булфото
fallback

Министерството на здравеопазването издаде нови инструкции за организацията на спешната помощ в страната.

Целта е да се подобри лечението на пациентите. С новите правила линейките трябва да превозят пациентите до най-близкото лечебно заведение, в което може да им се окаже нужната медицинска помощ без значение на територията на коя област се намира то.

Досега пациентите се превозваха до най-близката болница на територията на съответната област, която обаче невинаги е най-близкото лечебно заведение, в което могат да получат нужната помощ, уточняват от министерството.

С промените се прекратява и практиката да се прехвърлят пациенти от една линейка в друга, когато се превозват на далечни разстояния. Досега на редица места те се предаваха от една линейка в друга на границата на територията на два филиала. Занапред те ще трябва да бъдат превозвани с един и същи реанимобил до нужното лечебно заведение, без значение къде се намира то, посочват от министерството.

Оттам допълват, че във филиалите, където има един медицински екип, веднага ще се осигурява резервен от съседните центрове. Смяна на санитарните автомобили, които превозват пациентите, ще се допуска само, ако има нужда от осигуряването на линейка с по-висока степен на оборудване или медицински екип с по-висока квалификация.

При пристигането на линейката лекарите ще са длъжни да искат и информираното съгласие на пациента или негов законен представител.

В случай че лечебното заведение, в което е откаран пациентът, не може да му окаже нужната помощ поради липсата на квалифициран персонал или апаратура, веднага трябва да се направи първична реанимация на болния и междувременно да се осъществи връзка с националния консултант по съответната медицинска дисциплина, посочват от министерството.

Ако някое лечебно заведение откаже да приеме спешен пациент, ще трябва да даде писмени обяснения за причините. По закон нито едно лечебно заведение няма право да отказва оказването на спешна помощ.

Въвеждането на новите правила ще се инспектира от регионалните здравни инспекции. Ако те не се прилагат, контролните органи ще налагат и съответните санкции, допълват от министерството.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

елементарно

преди 13 години

Пост 10?!?! Лечебния процес се провежда между лекар - пациент + параклиника / Само когато е необходимо/Парадокса е ,че първо пациента разчита едиствено и Само на изследванията и най - малко на самия себе си и 2. не изпълнява препоръките които му се дават .

29

СМЯХ!!

преди 13 години

14 НЯМА ПО- ОБРАЗОВАНО СЪСЛОВИЕ ОТ ЛЕКАРСКОТО.

28

манталитет?!

преди 13 години

Ето разковничето - това е източника на всички беди- 1. бързане - на 15тата мин от първия симптом - преглед от лекар ,до след обяда - поне още един лекар за "по- сигурно".....рецептите се коригират от аптеките и от личните финанси . Започва се лечение под напора на СТРАХА ?!? и се спира Не при излекуване на болния ,а когато се свърши опаковката ..........

fallback