Снимка: БТА
fallback

50% от включилите се в кампанията за грамотност "Животът няма "аУтокорект" не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език, инициативата е на платформата “Как се пише?” и е в помощ на зрелостниците. В кампанията са се включили не само зрелостници, но и хора от всякакви възрасти.

Организаторите уточняват, че средният резултат на правилните отговори на въпросите, свързани с правопис, е 54%, а при граматичните задачи - 57%. Това по международните стандарти за езикови тестове се равнява на оценка, близка до “кръглата тройка”. У нас стандартите са занижени и прагът за вземане на изпита е едва 30% верни отговори, коментират организаторите. Те отбелязват, че "тази тройка си я пишем на цялото общество, защото се неглижира спазването на стандарти и критерии, и то на всички равнища".

В продължение на 50 дни в една от най-актуалните сред тийнейджърите социални мрежи - Threads, се публикуваха задачи и правила в първото по рода си дигитално помагало. То беше насочено специално към завършващите дванайсетокласници и повишаване на резултатите от държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература. Организатори на инициативата са д-р Павлина Върбанова, основател на "Как се пише?", Доротея Николова, учител по български език и литература, и агенция Huts Group, начело с творческите директори Иван Ланджев и Драгомир Дончев, предаде БТА.

Дигиталното помагало успя да се интегрира безпроблемно и младите хора там го припознаха и започнаха активно да го използват, споделят наблюденията си инициаторите. "Помагалото таргетира самите зрелостници, но диалогът за грамотността и за успеха от матурите е, разбира се, много по-обширен. И каузата е на всички“, казва Иван Ланджев.

Едно от най-плашещите наблюдения в рамките на инициативата, което, за съжаление, не е изненада, е, че избягваме да се ангажираме с решаване на сложни задачи. Това става много ясно видимо, ако погледнем участието в анкетите, обясняват те. Когато верният отговор в задачата се избира само от четири отделни думи, се включват значителен брой потребители в социалната мрежа. Ако обаче има четири отговора, всеки от които е цяло изречение, броят на участниците спада с три четвърти. Неспособността да се осмисли изречението и липсата на концентрация се потвърждават от факта, че много често участниците в анкетите не забелязват частицата не, изписана с главни букви, която индикира, че се търси в кой от посочените отговори няма грешка.

Много от участвалите в инициативата се затрудняват в прилагането на пунктуационната норма. При правописа положението е сходно, но могат да се дадат някои примери. 42% от анкетираните например не знаят, че думата порасна се пише без "т", 76% не са наясно с правописа на заимствам и добавят едно излишно "в" отпред. 51% смятат, че се пише маниЯк вместо правилното маниАк.

Само 30%  знаят, че трябва да се членува първата дума в съставно собствено съществително име. При граматичните правила се забелязва и неяснота относно правилната употреба на деепричастията. Сериозно затруднено е усвояването на правилата за използване на бройната форма (десет автомобила, но десет приятели), което се вижда и от статистиката на сайта "Как се пише?" - те са търсени по-често от тези за пълния и краткия член например.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

къде отиваш с грамат

преди 3 месеца

Думите във всеки език (дори и в немския!) имат ВИНАГИ САМО ЕДИН РОД. Не може примерно ПРЕЗИДЕНТ да бъде хем НАШИЯТ ПРЕЗИДЕНТ, хем НАШАТА ПРЕЗИДЕНТ, ако поста се заема от жена. Не може КОЛЕГА да има едновременно два рода: хем дума от мъжки род, хем дума от женски род. Или едното или другото! Колегата Петров НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАШАТА КОЛЕГА ПЕТРОВ! Колежката Иванова НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАШАТА КОЛЕГА ИВАНОВА! ТЯ или е нашата колежка или НАШИЯТ КОЛЕГА ИВАНОВА, НО НЕ И "НАШАТА КОЛЕГА"!

18

Колегата не може да

преди 3 месеца

До Рада Госпожина Не приемам забележки да ми правят НЕГРАМОТНИЦИ! На мен, който единствен във всичките 4 паралелки съм имал идеален правопис и правоговор. Научи първо добре ГРАМАТИКАТА, ПРАВИЛАТА ЗА СПРЯГАНЕ НА ПРИЛАГАТЕЛНИТЕ И МЕСТОИМЕНИЯТА ПО РОД И ЧИСЛО СПРЯМО СЪЩЕСТВИТЕЛНИТЕ. ТОГАВА ЕЛА ДА СПОРИШ С МЕН, НЕГРАМОТНИЦЕ! Не може колегата да бъде НАША. ЗА КОЛЕГАТА ПЕТРОВ КАК ЩЕ КАЖЕШ? ПАК НАШАТА КОЛЕГА ПЕТРОВ ЛИ? ДУМАТА КОЛЕГА Е ОТ МЪЖКИ РОД ЕДИНСТВЕНО ЧИСЛО!!!

17

Колегата не може

преди 3 месеца

До Рада Госпожина КОЛЕГАТА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАША!!! Както юнга, калфа, баща. НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ НАША! МОЖЕ ДА БЪДЕ НАШИЯТ КОЛЕГА ИВАНОВА, ПЕТРОВА, ВЪРБАНОВА. НАШИЯТ КОЛЕГА, А НЕ НАШАТА КОЛЕГА! Ако Йотова бешще президент вместо Радев, пак ли щяхте да кажете НАШАТА ПРЕЗИДЕНТ? НАУЧИ ПЪРВО ДОБРЕ БЪЛГАРСКИЯ! АЗ ИМАХ 11 ГОДИНИ ОТЛИЧЕН. ДА, НАША Е МЕСТОИМЕНИЕ, НО СЕ СПРЯГА КАТО ПРИЛАГАТЕЛНО! Дума КОЛЕЖКА винаги е имало десетилетия наред. Не сме ви виновни, че изопачихте и ос-рахте българския език.

fallback