Как се развива образованието у нас и какво се случва на софтуерния пазар?

"Технологичните училища са необходимост. Те са незаобиколим фактор. Технологично училище в България има от края на 80-те години. Те са две - в Правец и в София. Оттогава тези успешни пилотни проекти не са развити по начин, по който трябва. Ситуацията ни кара да реагираме бързо. Ние, от технологичния сектор, алармираме, че трябва да сме готови. Надига се технологична трансформация", каза председателят на УС на софтуерната асоциация БАСКОМ Доброслав Димитров в "България сутрин".

Готовността за тази трансформация е образованието и привличането на кадри, посочи гостът. По думите му у нас трябват поне 10 технологични училища - да има поне едно такова училище във всеки град, а в големите градове - повече.

"IT образованието трябва да бъде надградено. Имаме 2300 училища в България. Във всяко едно училище трябва да има такава дисциплина", смята председателят на УС на софтуерната асоциация БАСКОМ.

Програмирането е голяма част от учебния процес, изтъкна Димитров пред Bulgaria ON AIR.

Според специалиста най-голямата пречка за повече технологични училища в България е разбирането. "Трябва да има консенсус, че сме изправени пред такава дилема. Това е предизвикателство пред цялото ни общество. Разбиране на политиците, че не решават проблем в IT сектора, а решават проблем на икономиката", поясни Димитров.

"Пари се отделят, но се съсредоточаваме върху физическата среда, а основното нещо е човекът. Трябва да се даде шанс и на учителите. Има такива, които имат желание", посочи още гостът.

Гледайте целия разговор във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase