Снимка: БГНЕС

Правилата за избор на директори на училища бяха неясни досега, защото нямаше наредба. Те никога не са били обсъждани публично, никога не са били подлагани на такова обсъждане, на каквото е нашата наредба, така бившият министър на образованието Николай Денков коментира пред БНТ замразяването на конкурсите за директори в над 400 училища в страната.

За първи път сложихме за публично обсъждане наредба, която мина съответната процедура. Тя има своите критици, част от които са силно политически мотивирани, но също така има и своите поддръжници, защото съвсем нормално е за длъжността на един директор да има изисквания за визия как ще се развива училището, да има изисквания за лидерски умения и подобни изисквания се оценяват стандартно, когато се търсят хора за подобни позиции, отбеляза още той.

По думите му системата е изключително тежко политизирана през последните 4 години именно с досегашните правила.

С промените в закона забранихме всякаква политическа и партийна дейност в нашата система. Това означава, че "изпращането на автобуси, изпращането на служебни имейли да гласуват за един или за друг - широка практика до миналата година, в момента е абсолютно забранено. Ако един директор, ако един началник на Регионално управление си позволи да направи такова нещо днес, той може да бъде уволнен на базата на тези промени в закона", допълни още Николай Денков.

Поясни, че директорите на училища могат да участват в изборите. Това е тяхно гражданско право. Но излизат в отпуска и в това време могат да бъдат в кампания, могат да бъдат избрани.

Временно изпълняващи на длъжността винаги е имало в училищната система. Истинският проблем е неяснотата, но това по никакъв начин няма да затрудни подготовката на учебната година. Конкурсите се обявяват сега - в най-подходящото време, тъй като вече са завършили изпитите от едната учебна година, трябва да се подготви следващата, в междинния период се провеждат конкурсите, каза бившият министър на образованието.

Още по темата

Коментира и заплатите в училищната система, като каза, че в момента заплатите на учителите са мотивиращи и има много кандидати за обявените места. "През тази година на два пъти увеличихме заплатите на учителите. От 1 септември началната заплата за учител е 1486 лв. Средната е 2032 лв. Изрази увереност, че всеки следващ ще продължи да поддържа това ниво на заплатите, за да могат да бъдат подбрани най-добрите кандидати."

Относно недоволството във ВУЗ-овете, че нямат пари да осигурят увеличението на заплатите на преподавателите, обясни, че заплатите на асистентите е постановено да са 1500 лв. Увери, че парите за тези увеличения са осигурени до края на годината с актуализацията на бюджета. Парите са преведени във висшите училища.

"Висшите училища, които имат проблеми, получават десетки, даже до сто пъти по-малко, отколкото други висши училища получават, защото не осигуряват съответното качество и имат по-малък брой преподаватели."

Николай Денков посочи още, че Здравното министерство ще реши дали тази учебна година децата ще бъдат тествани. Вариантите на вируса в момента обаче не предполагат затваряне на училищата.

В програмата на "Продължаваме промяната" е заложено осигуряването на безплатни учебници за следващата година за 12. клас. Изрази надежда партията да спечели доверието на хората, за да може да реализира политиките, които е започнала да провежда. Образованието, здравеопазването, социалната система са стълбове и "Продължаваме промяната" показа, че може да работи тези стълбове да се развиват по правилния начин, каза в заключение той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase