Българските кандидат-студенти преориентират интереса си от Великобритания към страни като Холандия, Австрия, Германия, заяви Николай Христанов от “Интеграл” пред репортера Велина Велинова в рубриката Bloomberg TV Bulgaria Интервю.
"Великобритания беше най-желаната дестинация за качествено и престижно образование, но поради спирането на кредитирането от страна на британското правителство и изискванията за виза, потокът от български студенти, желаещи да учат зад граница, се насочва към Холандия, Австрия, Германия", посочи Христанов. "Интересът от страна на българските студенти към Великобритания се понижава с 50%", каза още той.
Въпреки промените, свързани с Brexit, над 50 университета на Острова са замразили таксите за европейски студенти или отпускат стипендии, уточни експертът.
"Политиката на някои университети е да запазват таксата от 9250 паунда - колкото беше през миналата година за студенти от Европейския съюз. Други отпускат стипендии, чрез които се намалява таксата до тази сума. Има и възможности за финансиране на настаняването. Все още има възможности за обучение във Великобритания, макар и не на нивата от преди Brexit“, обясни той.
Експертът коментира още, че някои университети в Холандия провеждат селекция и изискват по-ранно кандидатстване. Срокът е бил до 15 януари, но това не е наложено от пандемията.
Той обясни, че засега никой универститет в чужбина не е поставил изискване за ваксинационен паспорт. Запазва се интересът към бизнес специалности, компютърни науки, медии и комуникации, увеличи се интересът и към специалности с биология, медицина, биомедицина, здравословно хранене.
Кандидатите по-скоро са облагодетелствани от новата обстановка, защото тестовете се провеждат онлайн, а не на място, стана ясно още от разговора.
Целият разговор - във видеото.
Коментари Напиши коментар
3
Анонимен
преди 2 години"Равносметката - двамата в европа работят като минъони в някакви фирми и ходят с колело на работа"А ти не можеш да пишеш, но се подиграваш на хората, че работят. И какво му е лошито на колелото в Копенхаген? Бил ли си там? Живял ли си там? И обясни ми, както е минЪонското на работата? Че работиш по 5 часа, а останалото е почивко? 35 дена плаъен отпуск? Ти какво искаш? Пари за седене и Порше?
2
Анонимен
преди 2 годиниДо 2И какво точно проучване направи, с каква метадология, какви данни и шараметри, че стигна до това заключение?
1
Анонимен
преди 2 годиниОбразование в чужбина....ха ха ха. Само си дават парите да ги направят роби. Няколко съученика заминаха един във Сорбоната, друг в Бокони, трети в някакъв в Щатите. Общото е че на всички родителите продадоха тука каквото могат и набиха по 150к лева. Равносметката - двамата в европа работят като минъони в някакви фирми и ходят с колело на работа. Тоя в САЩ плаща як кредит за някакви квалификации. Аз с капитал от наще 50к направих строителна фирма и съм топ, съученик тука направи туристическа фир