Архив: Булфото

Не може да се говори за цени над пазарните при учебници след 7 клас. Според направен анализ от МОН няколко учебника по определени дисциплини са с цени малко по-високи, но като цяло средните цени са около 12 лв. на учебник, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.

По думите му пазарът е конкурентен и в никакъв случай не може да се говори за монопол, печалби или завишени стойности, които да не са оправдани.

Още по темата
Той отбеляза, че издателствата са го информирали с колко се е увеличила хартията и разходите за труд. Образователният министър каза още, че в езиковите гимназии се купуват едновременно учебници и за осми и за девети клас, което води до разходи за две години.

В края на септември Вълчев разпореди проверка във връзка с високата цена на комплекта учебници за 9 кл. (260 лева). Проблемът възникна, тъй като въпросните учебници са по новите програми и няма възможност да се купят употребявани варианти. Тогава той обяви, че предстои да се срещне с издателствата, за да обсъдят възможностите за намаляване на цените.

МОН има план догодина да изгради така наречения "отворен облак" за училищата. Това е платформа за безплатно образователно съдържание, което децата ще могат да използват, каза министърът на кръгла маса на тема "Учители за дигитално образование", цитиран от "Фокус".

Министърът отбеляза, че трябва да се мотивират учителите да създават електронно съдържание. Това е една от целите на проекта. Ще има допълнително заплащане на всеки електронен урок, създаден от учителите.

Вълчев допълни, че училищата, в които се използват информационните технологии, децата имат по-добри резултати. Той обясни, че ще се работи и за това да се въведе предметът "Компютърно моделиране" в първи клас.

"Не трябва само да имаме повече деца, които да са дигитални ползватели, но и да владеят по-задълбочени умения на създатели. Идеята е те да могат да създават, програмират", каза той и добави, че това е и причината за въвеждане на предмета "Компютърно моделиране", и обученията за ИТ кариера.

WiFi вече има в 1100 училища имат. Ще бъде финансиран за още 700. 600 пък ще получат до началото на следващата година. Ще има интерактивни дъски, проектори, изброи той.

"Трябва до осъзнаваме, че днес информационните технологии променят света, в който живеем, както и начина, по който децата учат", изтъкна министърът.

По думите му има отделени 25 млн. лева допълнително за финансиране на дейности по интереси. За всичко това ще разчитаме на учителите.

"Образователната система стои пред сериозно предизвикателство, защото трябва да обучи кадри, които ще са на пазара на труда през 2050 - 2060 г. Трябва да се свържат дигиталните умения с всички останали", каза той. Според него в следващите десетилетия все повече професии ще изискват по-сериозни умения за опериране с по-сложни машини и дори създаване на софтуер.

"Ще ни трябват учители роботи, а не роботи учители", заключи министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase