Снимка: Булфото, архив
fallback

Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" заявява своето безпокойство и притеснение, но не и учудване, от рекордния брой слаби оценки по математика и от нарасналия брой слаби оценки по български език при външното оценяване в седми клас през тази година. Негативните резултати потвърждават трайната тенденция за влошаване на успеваемостта на учениците, се посочва в позиция от синдиката.

Oще по темата

В нея се казва, че "опитът на експертите на МОН да намалят точките за тройка от минимум 18 на 16 точки, не променя днешната трагична картина".

Според експертите на Синдиката "Образование" тази негативна традиция няма да се промени и ще продължи и през следващите години, ако не се направят комплексни промени, не само във формата и технологията за организиране на изпитите, но и в начина на преподаване и в трудността на учебния материал.

Налице е лоша мотивация на учениците в учебно-възпитателния процес, има липса на партниране от страна на родителите и незадоволителна дисциплина по време на училищните занятия, се констатира в позицията.

От синдиката заявяват, че продължават да предлага нов компонент "Образование" - за положително отношение към учебния процес и за спазване на училищните правилници, който да носи определен брой точки при формиране на бала за прием. Тази иновация би направила оценяването по-обективно и по време на приема, и би спомогнала за по-добра дисциплина по време на учебната година.

"Друго фундаментално предложение, което синдикатът поддържа към експертите на МОН, е разбиване на представата за два елитни предмета и определянето им като най-ценни", се посочва в позицията.

И се уточнява, че е наложително балансираното използване на всички учебни дисциплини при формиране на бала.

Акцентът в това наше предложение е в повишаване на тежестта и авторитета на всеки учебен предмет и неговото използване при комплексната оценка на ученика.

При сегашната система за оценяване огромен брой от учебните предмети изпадат в забвение месеци преди националния изпит. Честа практика е учениците да отсъстват от училище през април и май, не без съдействието и настояването на родителите, за да посещават частни уроци по български език и математика, заявяват от Синдиката "Образование", с председател Юлиян Петров.

Според синдикалистите много важно е да се намали академизмът и трудността на учебния материал не само по български език и математика, а по всички изучавани училищни дисциплини.

Очакваме това да се случи при прилагането на новите учебни програми, посочват от синдиката. И информират, че продължават категорично да предлагат отпадането на външното оценяване след четвърти клас поради липса на обективност и значение за преминаване в следващ етап.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 8 години

До кокоДо коко от един неучител!Коко явно бърка българските учители със собственото си ниво. 100% от учителите са станали такива, далеч преди да бъдат въведени делегираните бюджети, и са високо квалифицирани. Учител със заплата 800 лева няма - дори и с 40г. стаж е към 650. Трето - след не повече от 7-8 години повечето от тези нещастни учители - обиждани, низко платени и поболяли се от изнурителен труд ще се пенсионират. И тогава децата на България ще станат по калъпа на Коко.

24

66

преди 8 години

До АнонименСендов е един изкукал Алцхаймер!

23

88

преди 8 години

Всички тези "идеи" на "синдикат" "Подкрепа" са пълни недомислия,целящи да превърнат обучението в покрустово ложе,а учениците -в манастирски послушници.И това е така ,защото в този синдикат са най-слабите учители.Те,ако си спомняте,бяха "бойния отряд" на СДС след 10-ти ноември.Масово сваляха директори и заместници,докато разрушат образованието.Така,че да мълчат и да изчезнат изобщоот училище!"Оценка за положително отношение"-само за книгата на Гинес.Външно оценявяне-да,но обективно!

fallback