Снимка: Pixabay

Метеорит, паднал в британското графство Глостършър, съдържа вода, която почти перфектно съвпада с тази на нашата планета, което е в потвърждение на теориите, че Земята се е "сдобила" с ключови химически компоненти, включително вода, в ранната си история, преди милиарди години.

Метеоритът, паднал в градчето Уинчком, е смятан за един от най-важните "пришълци" на територията на Обединеното кралство.

Повече от 500 грама почернели останки бяха събрани от градините на жителите и околните полета, след като огромно огнено кълбо озари Уинчком преди година, предаде кореспондентът на БНР.

Останките бяха внимателно класифицирани и части от тях разпратени на екипи, включително в Европа, за изследвания. Учените, които публикуваха първите подробни анализи, са „очаровани“ от резултатите.

Водата представлява около 11% от теглото на метеорита и съдържа много подобно съотношение на водородните атоми като това на водата на Земята.

Някои учени смятат, че „младата“ Земя е била толкова гореща, че е била в състояние да изтласка голяма част от летливото си съдържание, включително водата. За да може планетата днес да има толкова много вода – 70% от повърхността й е заета от океани - се предполага, че на някакъв по-късен етап по някакъв начин тя е допълнила запасите си с вода. Това може да е станало след „бомбардировка“ от ледени комети, но техният химически състав не съвпада много с водата на Земята.

Метеорити от типа въглеродни хондрити, какъвто е този в Уинчком, обаче имат по-друго съдържание. А фактът, че парчетата от него са били събрани по-малко от 12 часа след падането му, означава, че едва ли е успял да абсорбира земна вода или изобщо някакви други замърсители.

Анализите също потвърждават произхода на метеорита. От видеозаписите при падането му учените са изчислили твърде точно траекторията му, която показва, че той идва от външния астероиден пояс между Марс и Юпитер.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase