Снимка: БГНЕС

Според депутатът от ВМРО д-р Калин Поповски, най-големият удар в борбата срещу COVID-19 са поели държавните болници.  За тях рисковете, било то здравни и финансови, били най-големи.

"Не съм си представял, че през 21 век ще дойде заболяване, което ще порази целия свят. Нито една здравна система не може да е подготвена. Тази пандемия предизвика струпване на огромен брой пациенти в болниците", каза д-р Калин Поповски в студиото на Bulgaria ON AIR.

Той изтъкна, че държавните болници са поели големия удар от рисковете за персонала, а също и финансовия.

"4-5 до 10 пъти по-скъпо излиза един пациент от това, което плаща Касата. Даренията бяха към големите болници", посочи народният представител.

По думите му за България има две новини - хубава и лоша, които са свързани с коронавируса.

"Хубавата е, че ние останахме с един от най-ниските проценти на заразоносителите. В болниците по последни данни има около 300 човека. Вирулентността в България се оказа, че не е чак толкова висока. Доц. Мангъров това го предвиди в началото. Два месеца в това извънредно положение обаче удари икономиката. Лошата е, че се движим постоянно около 11% на заразени от медицинските кадри", коментира д-р Поповски.

Според него, ако извънредното положение беше продължило повече от 2 месеца, можело да се стигне до драматични актуализации на бюджета в средата на годината.

"Когато човек се разболее, той получава увреждания в различни системи. Може да останат трайни увреди в организма за години напред", oтбеляза депутатът от ВМРО.

Той добави, че за някои видове работници карантината отпада, както и за българи, които пристигат от Европа и идват за по-малко от 7 дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase