Снимка: БФХГ

Гимнастичките от българския ансамбъл по художествена гимнастика спечелиха златен медал на финала с три обръча и два чифта бухалки днес. Вчера грациите взеха сребърно отличие в многобоя. Грациите се наредиха и на пето място на финала на пет топки.

Възпитаничките на Весела Димитрова в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Лаура Траатс изиграха без грешка композицията си на обръчи и бухалки и получиха оценка от 25.750 точки, от които 19.600 за трудност - най-високата от всички осем финалисти.

На второ място е Украйна с 25.100 точки, а на трето Израел с 24.450 точки.

Българският ансамбъл остана на пето място на финала на пет топки с 23.600 точки, от които 16.100 за трудност. За българските грации това беше първо състезание за годината.

Италия взе златото на топки с 25.400 точки, пред Русия с 25.300 и Япония с 24.950. На четвърто място е Израел с 24.250 точки.

На финалите при жените Боряна Калейн и Катрин Тасева станаха втори на финалите съответно на топка и на лента.
Калейн представи отлично композицията си на топка и получи оценка от 21.700 точки (12.800 за трудност и 8.900 за изпълнение). Тя има еднаква оценка 21.700 с руската звезда Дина Аверина, но българката има повече за изпълнение - 8.900 срещу 8.700. Така рускинята остана трета.

Първа на топка е Арина Аверина (Русия) с 22.400 точки.

Катрин Тасева също изигра страхотно съчетание с топка и зае четвъртото място с 21.350 точки (12.500 за трудност и 8.850 за изпълнение).

На финала на обръч Боряна Калейн завърши на четвърто място с 21.150 точки, а Катрин Тасева е шеста с 20.650 точки.

На лента Катрин Тасева изигра много силно съчетанието си и беше оценена с 19.000 точки, което й донесе среброто.

На финала на бухалки Боряна Калейн допусна грешка и с оценка от 19.900 точки зае петата позиция.

Следващата Световна купа е от 12 до 14 април в "Арена Армеец" в София.