Снимки: Reuters

Всяка година хиляди деца умират заради фалшиви лекарства. Това показва изследване на доктор Джоел Бреман, публикувано в American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Според него много от лекарствата, които достигат до болните деца, всъщност са фалшиви заместители, произвеждани от престъпници. А жертвите им само през изминалата година са близо 300 хил.

Проблемът не е тайна и за Световната здравна организация, която определя три вида опасни продукти.

Първият е "фалшифицирани лекарства“ - те включват всички продукти, които умишлено използват състава, вида и марката на вече утвърдени компании.

Вторият тип са "лекарства под стандарта“, които не отговарят на нормите и съдържат например по-малко активно вещество.

Третият вид са "нерегистрирани или нелицензирани лекарствени продукти", които практически не би трябвало да са в продажба.

Така, през 2008 година, компанията Pfizer открива копия на 29 от лекарствата си в 75 държави по света. Само десет години по-късно фармацевтичният гигант открива 95 фалшификата в 113 страни.

"Разбира се, фокусът пада върху по-бедните държави, тъй като там почти няма контрол, а проблемът с болестите е голям“, обяснява Берман. Според данните 10% от лекарствата на пазара в тези страни са фалшификати и костват на и без това бедната икономика близо 200 милиарда долара годишно.

Най-засегнати са медикаментите, използвани за лекуване на малария и пневмония. При провеждане на изследването са открити 185 фалшиви лекарства за малария при одобрени и ефикасни едва 12.

В опасност обаче не са само малките деца. Проучването показва, че близо 50% от фалшивите медикаменти на пазара са за хипертония. Често разпространяването им става в интернет, а приходите от тях се използват за финансиране на престъпни и терористични организации. Съществуват и копия на лекарства за различни сърдечни болести, рак, обезболяващи и еректилна дисфункция.

Освен че се произвеждат в изключително мръсни и зле оборудвани лаборатории, фалшивите хапчета понякога съдържат и опасни вещества като фентанил. И докато преди 7 години е имало едва няколко сайта, които продават копия на лекарства онлайн, сега те са поне 35 хиляди.

За да докаже опасността, компанията Pfizer поръчва "Ксанакс“ от близо 200 места в мрежата. Оказва се, че 95% от продуктите, които получава са ментета.

Фалшификациите не спират дотук. Според Берман се разпространяват дори копия на популярни ваксини.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase