Снимка: flickr

Крадците на ток отново плащат приблизително два пъти по-ниски цени от изрядните абонати, според проверка на “24 часа”.

Причината е, че в края на 2018 г. ВАС окончателно отмени правилата, по които се начисляваше тарифата за нерегламентирано ползване на електроенергия. КЕВР пък не е готова с новата методика, такава щяло да има след месеци.

Така при установяване на кражба се начислява потреблението на ток за 3 месеца назад, а цената е близо 7,7 ст. на киловатчас. За сравнение изрядните абонати плащат средно по 13-14 ст.

От “Енерго-Про” посочват, че най-често констатираните кражби са със софтуерно и хардуерно въздействие върху електромерите. На второ място били случаите с директно присъединяване към въздушните и кабелните мрежи и старите известни манипулации на уредите за мерене.

В Западна България предпочитани са интервенции във вътрешното устройство на електромерите, директни присъединявания към мрежи и промяна на схемата на измерване, съобщават от ЧЕЗ. В градските зони си падат по манипулациите на електромери, включително промяна в схемите на измерване и софтуерни атаки. В извънградските зони и махали също има голямо разнообразие, но преобладава присъединяването без измерване.

И при ЕВН се краде ток чрез променена схема на свързване, поставяне на шунт (байпас) в токовите вериги, въздействие на хардуерната част на цифрови електромери.

За да справят с крадците, енергодружествата най-често използват т.нар. балансов електромер. Уредите се монтират във всеки трафопост. Те дават информация какво количество еленергия се разпределя до клиентите и данните се сравняват с отчетените от индивидуалните електромери. Когато между двете стойности има разлика, това е сигнал, че има нарушители. Извършват се проверки и по сигнали на клиенти, както и на служители на енергофирмите.

Използват се и специални уреди, които позволяват разкриване с 99% точност на незаконни връзки към подземните проводници.

Друг способ са системите за дистанционен отчет. При него системата веднага реагира, ако се направи опит за манипулация на електромера.

Изнасят се и табла на границата на собствеността, инвестира се в съвременна техника, която дава възможност за по-ефективно откриване на кражбите, обясняват от дружествата.Те правят и анализи на данните, за да определят рисковите райони, където стават най-много кражби.

При изработването на новите правила от “Енерго-Про” предлагат за крадците на ток да се начислява консумация за 180 дни назад, както било в повечето европейски страни. А също да се заплаща и потребена електроенергия, когато е отразена само в регистър на електромера, но не се вижда на дисплея на уреда. Защото при проверка в Българския институт по метрология тези показания се разчитат и е справедливо да бъдат фактурирани и заплатени от потребителя.

От ЕВН предлагат срокът за начисляване назад да е от 180 дни до 1 година. А цената, по която да се плаща, да е осреднената на балансираща енергия за недостиг. Тя обикновено е най-скъпата енергия.

Кражбата на ток обаче вече не е само при битовите абонати, посочват от енергодружествата.Хотели, ваканционни селища и къщи за гости са хванати през миналата година.

Нарушители се оказали също ресторанти и барове, производствени и складови бази, магазини, офиси, развъдни бази и игрални зали. Ток се крадял и от собственици на компютри, които се занимават с криптовалути. Само една такава “копачка” ползвала ток, колкото е потреблението на 100-150 домакинства.

Но като бройка най-много оставали случаите на кражби в битовия сектор. При фирмите процентът на засечените кражби е по-малък, но откраднатият ток надхвърля многократно този от домакинствата.

Нерядко се откривали луксозни жилища с манипулирани електромери или директни кабели, които захранват климатични инсталации и басейни в имотите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase