снимка: Ройтерс

Международната агенция по енергетика (МАЕ) публикува във вторник своята дългоочаквана годишна енергийна прогноза, в която отбелязва, че глобалното търсене на петрол се очаква да нараства с 1 млн. барела на ден всяка година до 2025 г., след което ще се забави значително до 250 хил. барела дневно, пише енергийният експерт Ник Кънингам за Oilprice.com.  

Електрическите превозни средства вече са факт в транспортния сектор и се движат по пътищата, като техният брой се очаква да нарасне значително през следващите години.

Според МАЕ до средата на следващото десетилетие търсенето на петрол за транспортния сектор ще се увеличава въпреки ръста в производството и предлагането на електрически и хибридни коли.

Агенцията предвижда продажбите на електромобили до 2040 г. да достигнат 300 млн.броя, с което ще бъдат съкратени около 3,3 млн. барела дневно.

И все пак това търсене ще продължи да расте, като се очаква да достигне своя връх към 2040 г.

Причината за това са убежденията на МАЕ, че другите сектори започват да заемат свободните количества петрол, обособени от постепенната електрификация на транспортния сектор и в частност сегмента с леките автомобили и наземните транспортни средства.

Прогнозите говорят ясно за възхода на нефтохимическата промишленост, както и за ръста в търсенето на петролни продукти при въздухоплаването и тежкотоварните превозни средства.

Кънингам представя няколко ключови фигури в основната прогноза на МАЕ:

- търсенето на петрол от нефтохимическата промишленост ще отговаря на 5 млн. барела дневно от общото търсене;

- тежките товарни превозни средства ще представляват около 4 млн. барела дневно от общото търсене;

- развиващите се икономики ще използват 5 млн. барела дневно, но това ще бъде почти изцяло засенчено от по-слабото глобално търсене и най-вече заради нарастващия дял на електромобилите в развитите икономики.

От гледна точка на доставките делът на САЩ ще достигне почти 75% от световното производство на петрол до 2025 г. Но шистовият петрол ще започне да губи своите позиции след средата на следващото десетилетие , като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще възвърне мястото си на лидер в петролното производство и предлагане.

Според МАЕ дори американското шистово производство да продължи да расте съществува опасност петролният пазар да бъде пренаситен от този сорт гориво.

След краха на цените на петрола през 2014 г. петролната индустрия сериозно намали своите разходи.

Вижте продължението на анализа в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase