Снимка: Reuters

Тежките махмурлуци не ни действат възпитателно и не ни отказват от следващи злоупотреби, дори и след кратък период, установи американско проучване, цитирано от в. "Дейли мейл".

Препиването дори водело до по-често посягане към чашката при някои хора, които искат да смекчат симптомите от злоупотребата с алкохол, пише БТА. Експертите се натъкнали на отдавна известната практика - клин клин избива. Хора с тежък махмурлук се опитват да се отърват от симптомите му, като още със ставането си изпиват едно или две питиета.

Според Томас Посецки от университета в Мисури махмурлуците не карат хората да пият по-малко - те водят до по-чести случаи на алкохолизъм. Неговият екип констатирал, че сутрешното главоболие спомага за ескалирането на проблемите с пиенето.

Хората с най-висок риск от алкохолизъм били и най-податливи на махмурлук. Това е така, защото те са по-устойчиви на интоксикация, отколкото техните колеги по чашка от "по-леката категория". Те по-лесно прекрачват границите, така че да достигнат до тежки главоболия.

Учените обясняват, че хората, които пият, изпитват удоволствие в този процес. Това ги кара да пият отново, като загърбват лошите спомени от нечовешките главоболия. Затова американските специалисти предупреждават лекарите да не използват махмурлука като коз за намаляване на употребата на алкохола.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase