Снимка: БГНЕС

За проблем с неизползваните близо 3 милиона теста за коронавирус в училищата в страната ни, алармират директори пред bTV.

Неясноти има около съхранението и изхвърлянето, а срокът им на годност изтича тази година.

През ноември 2021 г. започна първото масово тестване за COVID-19 на ученици у нас и продължи пет месеца.

Година по-късно във варненското училище "Св. Климент Охридски" съхраняват над 5 300 теста, годни до 22 юли 2023 г.

"Когато изтече срокът, ако не получим някакви други указания какво да се прави с тях, ще пристъпим към бракуване, като ще проверя дали са за директно изхвърляне, или трябва да се извика специализирана лаборатория, която да ги вземе като биологичен отпадък", каза директорът на училището Петко Петков.

Подобна е ситуацията и в столичното 125-то училище. Там неизползваните тестове са близо 8 700.

Причина за многото останали тестове са отсъстващите тогава деца и родителите, несъгласни с изследването.

"В нашето училище тестовете са на стойност около 18 000 лева. Правете сметка за 2000 училища в България това колко пари на данъкоплатеца са. Както изхвърляхме ваксини, сега ще хвърляме тестове. И те са пластмасови, можем да говорим за замърсяване. Към този момент никой не ни е дал сигнал какво ще се случи с тези тестове", каза директорът на училището Венелина Николова.

От образователното министерство обаче казаха за bTV, че директорите са уведомени как да съхраняват тестовете. Здравните власти пък при необходимост ще сътрудничат. "МЗ ще окаже съдействие на Министерството на образованието и науката, като ще бъдат изпратени експерти от ИАЛ, които ще съдействат за унищожаването на тестовете с изтекъл срок на годност", казаха от здравното министерство.

Според МЗ тестовете, годни до края на годината, трябва да останат на съхранение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase