Снимка: БГНЕС

Преди точно една година бе стартирана ваксинацията срещу COVID-19. Великобритания бе първата държава, която одобри препарата на "Пфайзер" и започна ваксинацията с него. 

На 8 декември бе приложена и първата ваксина на 90-годишната Маргарет Кийнън. На 24 септември тази година вече 91-годишната Маргарет получи и своята трета, бустерна доза в същото лечебно заведение, в което се превърна в първия човек, защитен от COVID-19.

Кийнън каза, че се "чувства щастлива, че се е ваксинирала, а това означава, че се чувства свободна".

Но вторият човек, който се ваксинира с "Пфайзер" привлече повече внимание, най-вече заради името си. Бил Шекспир също се имунизира срещу COVID-19 на 8 декември. Историята на Шекспир обаче имаше трагичен завършек - на 25 май 2021 година той почина от сърдечен удар. Лекарите бяха категорични, че смъртта му няма общо с имунизацията срещу коронавируса.

Година по-късно повече от половина от населението на света (55%) е получило поне една доза, което представлява повече от 4,3 милиарда души. И поне 44% са напълно ваксинирани (3,4 милиарда), сочат данни на АФП, получени от официални източници. Общо в цял свят са поставени 8,1 милиарда дози от ваксини срещу COVID-19.

Но докато богатите страни прилагат бустерни дози, бедните много изостават.

Тези крещящи неравенства пред лицето на COVID-19 са един от основните недостатъци на тази кампания, придружени и от противоречия относно страничните ефекти на ваксините, които остават редки, и от недоволството от задължителната ваксинация в някои страни.

Към днешна дата са поставени средно 9 дози на 100 жители в страни с ниски доходи (според критериите на Световната банка). За сравнение, средната глобална стойност е 104 на 100 жители, а тази в страните с високи доходи е 149.

Африка е континентът с най-малко ваксинирани - с поставени средно 18 дози на 100 жители.

От 50-те държави с най-много ваксинирани, 39 са страни с високи доходи, начело с ОАЕ, които вече напълно са ваксинирали девет от десет жители.

Те изпреварват Португалия (87 процента), Сингапур (86 процента), Катар (85 процента), Чили и Малта (84 процента), Куба (81 процента), Южна Корея и Камбоджа (80 процента).

Въпреки че са ваксинирали голям процент от населението, Великобритания (68 процента), Израел (67 процента) и САЩ (60 процента), които започнаха с летящ старт благодарение на привилегированите доставки, сега вече не са на първите места.

Бурунди и Демократична република Конго са страните с най-малко ваксинирани в света (по-малко от 0,1 процент). Еритрея и Северна Корея са единствените две държави, които още не са започнали ваксинационни кампании.
 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase