Кадър: БНТ

Няма лекарство без странични реакции, само това, в което няма нищо, не може да даде странични ефекти. Така че, след като нещо работи, то наистина може да има, макар и рядко, странични ефекти. Това обясни д-р Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология на УМБАЛ "Александровска", пред БНТ.

Тя допълни, че страничните ефекти при ваксините са въпрос на имунна система и по-често се проявяват при млади хора, изразявайки се в лека болка за около ден или лек сърбеж на мястото на ваксината.

Още по темата

„Болката на мястото на инжектиране е примерно вечерта след това и до другия ден обикновено изчезва. Температурните реакции, също - 1, 2 дни максимум. Така че това не е нещо притеснително“ каза д-р Стаевска.

„Много са редки тежките реакции от порядъка на 3 на милион случая с обриви, отоци при "Пфайзер", 5 на милион за "Модерна" и 8 на милион за "Астра Зенека", обясни алергологът.

„Тези, които са имали странични реакции при други лекарства, е хубаво да бъдат консултирани с алерголог и да се направят тестове. От опита, който имаме с доста пациенти вече, почти не сме забелязали странични реакции“, обясни д-р Стаевска.

„С ужас видях в собствения си Facebook какво твърдят, че има във ваксините и дори се изненадах как някой си прави труда да създава такива видеа, че едва ли не във ваксините има някакви отрови, страшни неща“, допълни специалистът.

 „Абсурдното дойде, когато след изброяването на страшните компоненти се завърши, че има и радиоактивност“, изрази възмущението си алергологът.

„Рискът от тромбози наистина е опасен. Макар и много рядко, във ваксината на "Астра Зенека" специално е обърнато внимание на това, в тази посока са мониторирани и РНК ваксините, но в крайна сметка това е отхвърлено. Наистина има и по-голяма честота при "Джонсън", допълни д-р Стаевска.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase